„Bravar je bio najbolji. Bio i ostao. Svi posle njega su daleko gori“, jedan je od odgovora ispitanika u okviru istraživanja „Kako građani vide tranziciju iz socijalizma u kapitalizam“. Rezultati ovog istraživanja pokazuju da više od četiri petine ispitanika, odnosno 81 odsto, tvrdi da je bilo najbolje u vreme socijalizma, šest odsto kaže da je bilo najbolje u vreme Miloševića, dok svega deset odsto misli da je danas najbolje.


„Pre nešto više od deset godina mislili smo da je tada najgore. Pa smo onda jedno kraće vreme mislili – biće bolje. Danas opet mislimo da je sada veoma loše, a da je boljitak negde u dalekoj budućnosti“, jedan je od zaključaka istraživanja. U prilog tome, građani danas životni standard u vreme socijalizma ocenjuju sa četvorkom, a u vreme Miloševića, kao i današnji standard sa dvojkom. Naime, rezultati pokazuju da je standard u vreme Miloševića ocenjen prosečnom ocenom 1,95, dok je vlast koja je došla nakon njega dobila ocenu 2,32.

Da Srbijom trenutno vladaju kriminalci misli 23 odsto građana Srbije, a da vladaju predsednik, Vlada, Skupština i predsednik Vlade misli 18 odsto njih. Takođe, kao one koji vladaju 18 odsto ispitanika vidi vlasnike velikih preduzeća, 14 odsto političke stranke, 12 odsto međunarodnu zajednicu, dok 15 odsto kaže da ne zna ko danas vlada Srbijom.

Istraživanje „Kako građani Srbije vide tranziciju iz socijalizma u kapitalizam“ obavljeno je prošlog meseca, na uzorku od 1.813 građana Srbije, u okviru projekta fondacije Fridrih Ebert, Centra za studije socijalne demokratije i Centra za slobodne izbore i demokratiju.

Kako navode autori istraživanja, centralna ideja jeste sučeljavanje nalaza istraživanja iz različitih tranzicionih perioda. Reč je o poređenju odnosa građana Srbije prema Titovom socijalizmu s kraja osamdesetih, Miloševićevom ratnom socijalizmu u devedesetim godinama i prema postoktobarskoj tranziciji.

U okviru projekta biće organizovana tri regionalna naučna skupa – u Subotici 8. oktobra, a potom i u Kragujevcu i Nišu. Krajem godine planirano je da se u Beogradu održi završna rasprava, kao i da studija na osnovu rezultata ovog istraživanja bude jedan od predloga za završnu raspravu o tranziciji. 

Ko trenutno vlada Srbijom?

Kriminalci 23 odsto

Predsednik, Vlada, Skupština, premijer 18 odsto

Vlasnici preduzeća 18 odsto

Političke stranke 14 odsto

Međunarodna zajednica 12 odsto

Ne zna ko vlada 15 odsto

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari