Uprave Matematičke i Devete gimnazije demantuju za Danas tvrdnje Foruma beogradskih gimnazija (FBG) da nisu prijavili slobodna radna mesta, a u Trećoj gimnaziji, koja je takođe „prozvana“ nismo uspeli da dobijemo komentar do zaključenja ovog izdanja našeg lista. S druge strane, Miodrag Sokić, iz FBG, tvrdi da su do ovih podataka došli preko sajta Ministarstva prosvete, na kojem je objavljen spisak slobodnih radnih mesta u školama u Srbiji.

– Direktori beogradskih gimnazija različito shvataju naredbu Ministarstva prosvete i svoju obavezu da prikažu sva slobodna radna mesta. Tako se desilo da neki prijave čak 16 slobodnih radnih mesta, a neki nijedno. Prema podacima koji su zvanično objavljeni, u beogradskim gimnazijama slobodno je 118 mesta. Prikupljamo podatke i sve zloupotrebe ćemo prijaviti Školskoj upravi Beograd – ističe Sokić za Danas.

On kao pozitivan primer ističe direktorku Desete beogradske gimnazije „Mihajlo Pupin“ Nadeždu Mahović, koja je prijavila 16 slobodnih radnih mesta.

– Neki direktori otvoreno odbijaju da prime radnike sa liste viškova, pravdajući svoje postupke „brigom za kvalitet rada“ što osim kršenja zakona predstavlja i diskriminaciju prema radnicima koji su na listama – navodi Sokić.

Prema podacima FBG, u Petoj gimnaziji oglašeno je 13 slobodnih radnih mesta, u Filološkog devet, po sedam u Prvoj i Obrenovačkoj, 12 u Sportskoj, devet u „Svetog Save“…

– Nije tačno da Matematička gimnazija nije prijavila nijedno slobodno mesto. Mi smo primili tri profesora sa liste tehnoloških viškova i oni su počeli da rade. Mi nismo velika škola tako da nemamo velike potrebe za kadrovima, niti je bilo odlazaka u penziju. Ispalo je da smo sakrili slobodna mesta, što apsolutno nije tačno. Sve smo javno oglasili, profesori koje smo primili su se sami javili da dopune normu i oni su već u nastavi. I ranijih godina smo imali potrebu za angažovanjem nastavnika za sedmi i osmi razred i isključivo smo primali tehnološke viškove – kaže za Danas Srđan Ognjanović, direktor Matematičke gimnazije u Beogradu.

U Devetoj gimnaziji, prema rečima sekretarke Eve Aćimović, još sredinom avgusta oglašena su dva slobodna radna mesta sa punom normom zbog odlaska u penziju profesora istorije i administrativno-finansijskog radnika. Na oba mesta primljeni su ljudi sa liste tehnoloških viškova, objašnjava sekretarka.

Zaposleni ne moraju u penziju

Zaposlenima koji posle 12. oktobra ispune uslov za starosnu penziju od 60 godina i šest meseci života, odnosno 61 godinu života u 2016, direktori su dužni da ponude nastavak radnog odnosa u skladu sa potrebama tog radnog mesta do kraja školske 2015/2016. To je rezultat dogovora ministra prosvete Srđana Verbića sa nadležnima u Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave, u vezi sa primenom Zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru, koji stupa na snagu 12.oktobra. U Ministarstvu prosvete kažu da bi penzionisanje po pomenutom zakonu narušilo proces započete nastave, a ne bi dovelo do organizacionih i funkcionalnih promena u sistemu, niti ostvarilo očekivane uštede, pošto bi ta radna mesta morala biti popunjena.

Haos u školama

Predsednici Sindikata obrazovanja Srbije, Sindikata radnika u prosveti Srbije i GSPRS „Nezavisnost“ upozorili su juče na pogubne posledice novih pravilnika o finansiranju škola zbog koji, kako tvrde, u školama vlada haos. Oni su u pismu ministru prosvete Srđanu Verbiću negodovali što u pravilnicima nije primenjen proporcionalni sistem pri određivanju broja izvršilaca, pa se smanjivanjem samo jednog odeljenja smanjuje pola radnog vremena stručnim saradnicima i drugom nenastavnom osoblju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari