Najteži položaj trans osoba, omogućiti istopolna partnerstva 1Foto: Antonio Ahel / Fonet

Od svih političkih partija i pokreta koji su učestvovali na vanrednim parlamentarnim izborima odgovore na upitnik organizacije Gayten-LGBT o pravima LGBT osoba dostavile su jedino Demokratska stranka (DS), Liberalno-demokratska partija (LDP) i pokret „Dosta je bilo – Saša Radulović“, ističući da su se zalagale i da se zalažu za bolji položaj ove manjine u Srbiji, jer smatraju da svi građani i građanke treba da imaju jednaka prava.

                       P { margin-bottom: 0.21cm; }

Na pitanje o usvajanju zakonskog rešenja koje bi LGBT osobama omogućilo da sklope registrovano partnerstvo, Pokret je naglasio da se „zalažu za Ustavom garantovano pravo svakog građanina da sklopi bračnu zajednicu, bez obzira na seksualnu orijentaciju i/ili rodni identitet“. DS se zalaže za izmene postojećih zakona kojim će se regulisati imovinski odnosi i druga pitanja od značaja u istopolnim partnerstvima. LDP smatra da je neophodno da takav zakon bude usvojen, te da je već organizovano nekoliko tribina na tu temu.

Upitani da li u svojim strankama postoje osobe koje su javno saopštile svoju seksualnu orijentaciju drugačiju od heteroseksualne ili rodni identitet različit od cisrodnog, Pokret je odgovorio negativno, dok LDP na listi ima dve autovane lezbejke od kojih je jedna rodno neutralna. DS je navela da u stranci postoje LGBT osobe, ali da većina njih nije javno saopštila svoje seksualno opredeljenje.

Trenutni položaj trans osoba u Srbiji, Pokret je ocenio kao nedovoljno poznat, a njihove probleme nedovoljno shvaćene, te će u vezi s tim podržati svako zakonsko rešenje koje za cilj ima unapređenje njihovog položaja i zaštitu osnovnih ljudskih prava. DS položaj trans osoba vidi kao kompleksan, a njihove živote opterećene teškoćama, diskriminacijom, potpunim nerazumevanjem, ponekad i nasiljem, zbog čega smatraju da je neophodno menjati zakone. LDP misli da su trans osobe i dalje veoma nevidljive i da spadaju u jednu od najmarginalizovanijih grupa u Srbiji.

Kada je u pitanju stav prema usvajanju Modela zakona o rodnom identitetu, kojim se reguliše pravni položaj transpolnih i transrodnih osoba u Srbiji, Pokret u potpunosti podržava rešenja iz Modela, iz DS su poručili da će podržati napore da se zakonski uredi oblast rodnog identiteta, a LDP je mišljenja da i ovu oblast hitno treba regulisati.

Todorović: Model zakona predstavljen još 2013.

Jovanka Todorović iz Gayten-LGBT kaže za Danas da je ova organizacija, koja svojim radom obuhvata pitanja seksualne orijentacije i rodnog identiteta i izražavanja, kao i pitanje višestruke marginalizacije, u novembru 2013. predstavila Model zakona o rodnom identitetu, usklađen s domaćim zakonodavstvom i medicinskim praksama, kao i sa preporukama međunarodnih organizacija, „a čijim bi se usvajanjem regulisao položaj trans osoba u Srbiji, uključujući i zakonsko priznanje roda – promenu dokumenata, odmah po ustanovljenju trans identiteta“.

Onlajn kampanja podrške

Beograd – Parada ponosa Beograd saopštila je juče da je pokrenula onlajn kampanju pod sloganom „Tvoje ćutanje te neće zaštititi“ kojom želi da podrži LGBT osobe u njihovom procesu prihvatanja svog identiteta i dobrovoljno ga saopštavaju drugima. Taj proces „kaming aut“ – autovanje je najvažniji momenat u životu svake LGBT osobe, ističe se u saopštenju.

D. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari