Nisam htela da privatizujem srpsku nauku 1Foto Medija centar

Odlukom Vlade Srbije određen je rok od 90 dana za izradu novog akta i raspisivanje novog konkursa za novi ciklus naučnoistraživačkih projekata. Rukovodioci projekata obavešteni su da su podaci, uneti prilikom prijave projekata u prethodnom konkursu koji je poništen, zaštićeni i da se do daljeg ne mogu menjati – kaže za Danas Vera Dondur, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, u prvom javnom istupanju nakon poništavanja konkursa za nauku.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

* Na koji način će se finansirati nauka do kraja godine i da li istraživači treba da strahuju za svoje zarade?

– Finansiranje programa od opšteg interesa je definisano Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti i Zakonom o budžetu. Budžetska sredstva za ove namene su predviđena, a Vlada je svojim rešenjem definisala nastavak finansiranja. Ministarstvo će sprovesti odluku u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti.

*Da li će sadašnji tim Ministarstva pripremiti novi konkurs ili će to raditi novi saziv?

– Ministarstvo u sadašnjem sastavu će nastaviti sa svojim redovnim aktivnostima. Sadašnji tim će započeti pripremu novog konkursa, a završetak celog posla će zavisiti od formiranja nove vlade, kao i imenovanja novog Nacionalnog saveta za naučni i tehnološki razvoj.

*Da li su, kako je to najavio ministar Srđan Verbić, počele konsultacije oko novog konkursa i sa kim? Ministar je više puta rekao da su i pri izradi poništenog konkursa konsultovani svi relevantni subjekti. Ako je to tačno, a imate i napismeno primedbe, čemu novi krug konsultacija?

– Preduzeti su koraci za početak novog kruga konsultacija sa relevantnim učesnicima realizatorima naučnih projekata. Za sledeću nedelju je zakazan sastanak radi dogovora o pripremi novog akta.

*Šta je to kvalitativno novo što bi trebalo promeniti u novom konkursu, a bilo je neprihvatljivo naučnoj zajednici u prethodnom?

– Primedbe delova naučne zajednice su bile takve da je deo tražio znatno oštrije uslove, a drugi deo njihovo ublažavanje u odnosu na postojeći akt o finansiranju projekata. Detaljne analize ostvarenih rezultata finansiranih istraživača u naučnim i nastavnim zvanjima koje su sprovedene tokom pripreme akta su za rezultat imale kompromisno rešenje koje je ugrađeno u taj dokument.

*Postoji više verzija o pozadini obaranja konkursa za nauku. Da li su utemeljene kritike da ste Vi hteli da privatizujete srpsku nauku, tako što ste dozvolili neakreditovanim institucijama i privatnim visokoškolskim ustanovama da konkurišu?

– Naravno da ne, te primedbe apsolutno ne stoje. Zakon o naučnoistraživačkoj delatnosti propisuje da za finansijska sredstva iz republičkog budžeta, namenjena realizaciji programa od opšteg interesa, mogu da konkurišu pod jednakim uslovima organizacije upisane u Registar naučnoistraživačkih organizacija, kao i istraživačko-razvojni i inovacioni centri koji su osnovani i obavljaju delatnost u skladu sa zakonom kojim se uređuje inovaciona delatnost. Dakle, samo registrovane organizacije (privatne ili državne) mogu učestvovati na konkursu, i nakon prihvatanja njihovih projekata, biti finansirane.

*Ima li istine u pričama da između instituta i fakulteta postoji sukob?

– Različita mišljenja koja se u javnosti plasiraju su, zapravo, privatna mišljenja pojedinaca, a ne institucija.

Verbić: O novom mandatu posle razgovora sa premijerom

Ministar prosvete i nauke Srđan Verbić izjavio je da mu tek predstoje razgovori sa premijerom Aleksandrom Vučićem o eventualnom ostanku u vladi.

– Ja bih prvo da razgovaram s premijerom, ako nemate ništa protiv, pa ćemo onda davati izjave za medije – rekao je Verbić, odgovarajući na pitanje Danasa da li bi prihvatio još jedan mandat ukoliko bi raspolagao većim budžetom za prosvetu i nauku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari