Probno emitovanje digitalnog TV signala u Srbiji neće početi sredinom novembra, kako je prvobitno bilo planirano, već se očekuje da će to biti urađeno do kraja godine, ističe za Danas Vladimir Homan, direktor Javnog preduzeća Emisiona tehnika i veze. Prema njegovim rečima, od 15 lokacija sa kojih je predviđeno probno emitovanje potpuno spremne su samo tri – Avala, Čot i Ovčar.


On objašnjava da trenutno nije poznat tačan datum kada će se početi sa probnim emitovanjem digitalnog signala, jer se čeka da uređaji nabavljeni iz IPA fondova budu dopremljeni u Srbiju i testirani, kao i da svih 15 lokacija bude spremno za ovaj proces. Kako kaže, „na sreću, na objektima na odabranim lokacijama test-mreže nisu potrebni obimniji radovi“.

– Da bi se počelo sa test mrežom neophodno je utvrditi i karakteristike Set Top boksova, pomoću kojih se može primati digitalni signal, kako bi se uvezao makar određen broj ovih uređaja za probno emitovanje. To je neophodno i kako bi građani, koji žele da vide digitalnu sliku, nabavili te uređaje, ali i da bismo mi kupili jedan deo i promotivno podelili građanima. Nema svrhe da puštamo test-mrežu ukoliko to niko ne bude mogao da vidi – napominje Homan.

Podsetimo, probno emitovanje digitalnog TV signala predviđeno je sa 15 lokacija u zemlji među kojima će, sem velikih gradova, biti pokrivena i manja mesta. Digitalni signal u ovoj test-mreži neće biti prave snage kako ne bi ometao analogni signal, koji će se emitovati uporedo sa digitalnim. Kako je ranije objasnio Homan, cilj probnog emitovanja digitalne televizije jeste da se vidi kako će funkcionisati na terenu prelazak na ovu vrstu signala, što će potom Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva i Vlada Srbije iskoristiti da vide da li će se zadržati na prvobitnoj strategiji prelaska na digitalno emitovanje.

Analogni signal na ovih 15 lokacija se neće gasiti, već će samo oni koji budu imali STB prijemnik ili noviji televizor sa DVBT2 tjunerom, moći među prvima da osete prednosti digitalne televizije. Na našem tržištu, inače, još ne postoje STB prijemnici za DVBT2 signal, za koji se država opredelila u procesu digitalizacije. U ovom trenutku još se ne zna kakvi će STB biti odgovarajući i od kojeg proizvođača, jer će to biti poznato tek kada nadležni odrede parametre mreže.

Rok za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje televizije u Evropi je 2015, a nadležni u Srbiji postavili su sebi rok da digitalizacija bude završena do 4. aprila 2012. Ipak, državna sekretarka u Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog društva Jasna Matić istakla je pre nekoliko dana da postoji mogućnost da završetak digitalizacije televizije u Srbiji bude odložen za period posle izbora. Kako je objasnila, „nikako ne bi bilo dobro u toku izborne kampanje gasiti analogni televizijski signal“ zbog prelaska na digitalni.

Prelaskom na digitalnu televiziju podrazumeva se gašenje dosadašnjeg analognog signala, tako da će većina građana Srbije u tom trenutku ostati bez slike na malim ekranima ukoliko nemaju STB prijemnik. Domaćinstva koja koriste kablovsku televiziju, a kojih je nešto više od milion u Srbiji, neće imati većih problema, ali će morati da biraju da li će uživati sve pogodnosti digitalne televizije ili će gledati program kao i do sada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari