Monasi i iskušenici Eparhije raško-prizrenske (ERP), koji su napustili manastire posle uvođenja mera privremene uprave u ERP i sinodske odluke da episkop umirovljeni raško-prizrenski Artemije više ne može da im bude duhovnik najavili su juče u javnom apelu da su spremni da se „istog časa vrate na raspeto Kosovo i Metohiju i Rašku oblast“, ukoliko na vanrednom zasedanju Sveti arhijerejski sabor SPC „smogne snage da pažljivo i odgovorno preispita i preinači odluku o smeni i progonu vladike Artemija“.


Apel, koji je juče na konferenciji za novinare u Medija centru pročitao bivši iguman crnorečki Nikolaj, potpisalo je 79 monaha i iskušenika ERP, kako onih koju su napustili, tako i onih koji su ostalu u Eparhiji. Oni se, između ostalog, pozivaju se na odluku Vrhovnog suda Grčke da odbaci „montirane optužbe bez dokaza“ protiv raščinjenog arhimandrita Simeona (Vilovskog) i tvrde da u njihovom zahtevu patrijarhu i arhijerejima SPC nema ničeg „neprimerenog i protivno Saboru i sabornosti Crkve“.

– Konstatacija u delu presude grčkog Areopaga da je u slučaju arhimandrita Simeona u pitanju progon na verskoj i političkoj osnovi veoma je značajna za razumevanje stanja u SPC i celoj srpskoj državi, posebno u vezi onog što se događa na KiM i nedavne odluke Međunarodnog suda pravde – ocenio je pravnik i stručnjak za crkveno kanonsko pravo Željko Žugić Kotoranin. On je naglasio da su vladici Artemiju koji je prognan sa KiM, bez suda i sudske presude, uskraćena ustavna prava na slobodu kretanja i slobodu nastanjivanja.

Prema rečima Zorana Čvorovića, asistenta Pravnog fakulteta u Kragujevcu, odluke i ocene Vrhovnog suda Grčke „aktuelizovale su pravni element i političku ravan smene vladike Artemija iza koje stoje „pojedinci u crkvenom i državnom vrhu“.

– Odluka MSP pokazuje da ništa ne znači kooperativnost ljudi iz državnog vrha i pojedinaca iz vrha Crkve, posebno Sinoda. Odgovornosti podležu svi koji su dali na tacni „glavu“ vladike Artemija – naglasio je Čvorović.

Odgovarajući na novinarsko pitanje zašto se njegov klijent Simeon Vilovski, ako je nevin ne vrati i brani u Beogradu, advokat Branislav Tapušković izjavio da je dosadašnji tok istrage protiv Vilovskog i Predraga Subotičkog pokazao da „ovde nema uslova za regularan i nepristrastan proces“. Tapušković napominje da Viši sud u Beogradu još nije proverio iskaze odbrane Predraga Subotičkog, iako rok za podizanje optužnice protiv njega i Vilovskog ističe 17. avgusta, niti je Sinod SPC definisao odštetni zahtev.

Tapušković je skrenuo pažnju i na primedbu Vrhovnog suda Grčke o nadležnosti Beograda za slučaj u kojem su „radnje za koje se terete Vilovski i Subotički dogodile na KiM, na delu teritorije na kome je suspendovan pravni sistem Srbije“.

Ambasada Grčke: Sudovi su nezavisni

– Grčki sudovi su nezavisni i niko ne može da utiče na njihove odluke, rečeno je juče našem listu u Ambasadi Grčke u Srbiji povodom izjava člana Svetog arhijerejskog sinoda i portparola SPC episkopa bačkog Irineja i bivšeg administratora ERP episkopa bivšeg zahumsko-hercegovaćkog Atanasija da je Vrhovni sud Grčke odbacio zahtev Srbe za izručenje raščinjenog arhimandrita Simeona pod uticajem vladike Artemija. Advokat Tapušković izjavio je juče da je vladika Artemije pred Aeropagom ponovio svedočenje ranije dato pred Višim sudom u Beogradu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari