– Bilo je razmena mišljenja, slaganja i neslaganja. Vođen je dijalog i to je dobro. Razgovor je trajao neobično dugo, sat i po, i to na premijerovu inicijativu. Dogovorili smo se da održimo naredni sastanak krajem juna – izjavila je za Danas Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost, nakon jučerašnjeg sastanka premijera Aleksandra Vučića sa predstavnicima civilnog sektora.

Osim Lihtove, sastanku su prisustvovali i predstavnici Evropskog pokreta u Srbiji, Centra za evroatlantske studije, Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost, Beogradske otvorene škole i Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. Liht ističe za naš list da su teme razgovora sa premijerom, osim evrointegracija, bile i oko spoljnobezbednosne politike i reformama brojnih sektora u Srbiji – od javne uprave do sektora bezbednosti. Prema njenim rečima, razgovor je bio koristan za obe strana.

– Nadam se da će se ovakva vrsta saradnje nastaviti kako bi Srbija bila moderna evropska država. Pozdravljam inicijativu vlade da sarađuje sa civilnim društvom. Predložila sam organizovanje javnih debata na sve društveno važne teme – naglasila je Liht.

Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, obe strane su ocenile sastanak kao konstruktivan, naglašavajući da su po ključnim pitanjima u vezi sa pregovorima o pristupanju EU stavovi premijera i nevladinog sektora – usaglašeni. Vučić je istakao da je dijalog preduslov demokratski uređenog društva, te da je neophodno nastaviti saradnju vlade i nevladinog sektora. On je dodao da je Vlada spremna na otvorene razgovore, predloge i kritike predstavnika civilnog društva, kao i da želi da pomogne nevladinom sektoru da unapredi saradnju sa predstavnicima državnih institucija.

Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije, istakla je da je neophodno razgovarati o bezbednosnoj situaciji u Srbiji i manjkavostima u radu institucija i naglasila da bi što skorije otvaranje poglavlja Srbiji bilo prava nagrada za sve proevropski orijentisane građane Srbije.

aja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji, izjavila je da je uloga predstavnika civilnog društva u procesu evrointegracija veoma važna, s obzirom na to da putem javne diplomatije mogu da lobiraju za što skorije otvaranje poglavlja.

– Hoćemo da budemo kvalitetna članica Evropske unije. To je prilagođavanje celog društva uređenom sistemu – dodala je Bobićeva. Predrag Petrović, predstavnik Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, ukazao je na značaj reforme sektora bezbednosti i dodao da sa tom praksom treba nastaviti.



 

Neophodna edukacija

Direktorka Beogradske otvorene škole Vesna Đukić istakla je neophodnost edukacije pojedinaca u državnim institucijama i javnoj upravi i lokalnoj samoupravi kako bi u pregovaračkim timovima bili stručni ljudi. Ona je naglasila da je potrebno obezbediti transparentnost pregovora da bi građani Srbije bolje razumeli EU integracije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari