Sveti arhijerejski sinod SPC usvojio je akt o utvrđivanju kanonske odgovornosti episkopa raško-prizrenskog Artemija, za koji je bio zadužen član „crkvene vlade“ episkop dalmatinski Fotije, saznaje Danas u crkvenim izvorima.

Ovaj dokument o „kanonskim i drugim prestupima“ vladike Artemija biće podnet Svetom arhijerejskom saboru, čije redovno prolećno zasedanje treba da počne u ponedeljak u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu. U sedištu SPC nezvanično tvrde da ne postoji optužnica protiv vladike Artemija. Protojerej Velibor Džomić iz Mitropolije crnogorsko-primorske negirao je za Danas spekulacije da je pisao optužnicu.

U pojedinim medijima juče je objavljen faksimil bankarske instrukcije za usmeravanje sredstava iz inostranstva, kao dokaz o postojanju privatnih bankovnih računa vladike Artemija, na koji su navodno uplaćivani i prilozi iz inostranstva, mada se na dokumentu ne vide iznos, valuta i vrsta transakcije. Stručnjaci za crkveno pravo, koji zbog osetljivosti teme žele da ostanu neimenovani, objašnjavaju da načelno episkopi ne bi trebalo da imaju privatnu imovinu, mada kanoni ne isključuju takvu mogućnost. U slučaju da episkop poseduje privatnu imovinu, uključujući i račune u bankama, neophodno je da ta imovina bude javna i da se zna šta je crkveno, a šta episkopovo privatno vlasništvo.

– Pitanje zasebne imovine episkopa regulisano je 40. apostolskim kanonom i poznato je u Crkvi od ranih vremena. To može biti imovina koju je stekao kako pre stupanja u klir, tako i tokom episkopske službe, bilo da je reč o nasledstvu bilo o zakonitim poslovima, koji su u skladu s hrišćanskim moralom. Episkop ne može da se koristi eparhijskim prihodima i crkvenom imovinom za sticanje lične imovine – izjavio je za Danas pravni istoričar Zoran Čvorović sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu. On napominje da „episkopi kao svaki titular prava svojine može punopravno da raspolaže svojom imovinom, a da je jedino ograničenje što ne može da je zavešta licu koje nije hrišćanin“.

Skupština zajednice opština AP Kosova i Metohije juče je poglavaru i arhijerejima SPC uputila pismo u kome u ime „legalnih i legitimnih predstavnika srpskog naroda traže se vladika Artemije vrati na episkopski tron“. U pismu, koje je potpisao predsednik Skupštine zajednica Radovan Ničić, tvrdi se da je vladika Artemije smenjen iz političkih razloga zbog kritike državnih vlasti i predsednika Srbije da nedovoljno čine za odbranu KiM, kao i zbog protivljenja ekumenizmu i dolasku pape u Srbiju.

Patrijarh Irinej je juče u Patrijaršiji primio je juče rektora Univerziteta u Kragujevcu Slobodana Arsenijevića, dekana i profesora Pravnog fakulteta ovog univerziteta Predraga Stojanovića i Nenada Đurđevića. Arsenijević je posebno naglasio da „dobri odnosi između Univerziteta i SPC ne mogu i ne smeju biti narušeni samovoljnim i neodgovornim istupima pojedinaca poput asistenata Pravnog fakulteta Zorana Čvorovića i Sonje Spasojević, koji su se povodom situacije u ERP uključili u svojevrsnu kampanju protiv legitimnih odluka Sinoda“, ističe se u saopštenju Informativne službe SPC.

Zoran Čvorović i Sanja Spasojević priredili su zbornik dokumenata „Istina o slučaju vladike Artemija“, privatno izdanje, koje bi trebalo da bude dostavljeno svim članovima Sabora. Zbog najave pojedinih medija da rukovodstvo Pravnog fakulteta u Kragujevcu „čeka odgovor SPC da bi rešilo njihove sudbine“, Čvorović i Sanja Spasojević pre dva dana obratili su se dekanu s molbom da im zvanično odgovori da li su navodi u štampi tačni. Ukoliko se pisanje medija pokaže istinitim, oni najavljuju da će se „zbog povrede osnovnog ustavnog prava na slobodu savesti i veroispovesti“ žaliti Ministarstvu prosvete, republičkom ombudsmanu i nadležnim sudskim vlastima, pa i sudom u Strazburu, a u suprotnom tužiće autore spornog teksta.

Predaja peticije u ponedeljak

Monah Antonije iz manastira Crna Reka, najavio je juče na konferenciji za novinare u Medija centru da će otvoreno pismo-apel poglavaru i arhijerejima SPC iza kog tvrdi da stoji većina monaštva Eparhije raško-prizrenske (ERP) i građani koji su ga prethodnih nedelja potpisivali širom Srbije, dostaviti Saboru preko patrijaršijske portirnice u ponedeljak. „Glavni cilj ovog pisma je očuvanje pravoslavne vere koja je ugrožena iznutra u SPC, a u okviru toga iznosimo i prave uzroke nasilne nekanonske smene vladike Artemija – borba za KiM i stav prema ekumenizmu“, naglasio je monah Antonije. On je rekao da je nedavno preko faksa dobio optužnicu u kanonskom procesu za lišavanje monaškog čina i isključenje iz Crkve, koji bi prema odluci Velikog crkvenog suda protiv njega trebalo da se vodi u Eparhiji budimljansko-nikšićkoj.

Dokazi da je manastir Bogorodica Brainska u ERP

Iguman manastira Bogorodice Brainske kod Medveđe protosinđel Varnava (Dimitrijević) negirao je juče tvrdnje iz saopštenja zvanične Informativne službe ERP povodom poslednjeg otvorenog pisma igumana i monaštva ERP, da je ovaj manastir „nekanonski, podignut bez blagoslova na teritoriji Niške eparhije“. Medijima su dostavljena zvanična akta i saglasnost tadašnjeg vladike niškog, a sadašnjeg patrijarha Irineja, o obnovi ovog srednjovekovnog manastira kao ruskog metoha u sastavu ERP. Zvanična infomativna služba ERP saopštila je juče da je privremeni administrator Eparhije 14. februara doneo akt da se „nekanonski postavljeni manastiri Brainski kod Medveđe i Pločnik kod Kuršumlije predaju nadležnom episkopu niškom“. Niškom eparhijom do Sabora administrira patrijarh Irinej.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari