Poslednjih deset godina na osnovu prirodnog priraštaja broj stanovnika u Srbiji smanjen je za 200.000, a svake godine u našoj zemlji smanji se populacija veličine gradova Kikinde i Ćuprije, istaknuto je juče na konferenciji Danas konferens centra – „Demografski trendovi i regionalni razvoj Srbije“.


Dragan Vukmirović, direktor Republičkog zavoda za statistiku, istakao je da se negativni prirodni priraštaj u Vojvodini beleži od 1989. godine, a u centralnoj Srbiji od 1992.

– U Srbiji je stopa reprodukcije ispod jedan, što znači da iza jedne žene ne ostaje u proseku dvoje dece koliko je neophodno za dugoročnu zamenu generacija. Takođe, u našoj zemlji živi više starijih od 65 nego mlađih od 15 godina, naglasio je Vukmirović. On je dodao da osim što se manje dece rađa, sve kasnije se stupa i u brak, pa tako sve više muškaraca i žena u bračnu zajednicu ulazi tek u tridesetim godinama. Prema njegovim rečima, prosečna starost stanovništva u gradskim naseljima je 39,2 godina, a u ostalim 41,6.

– Svako peto domaćinstvo u seoskim sredinama je staračko, a svako peto je samačko, što znači da postoji opasnost da u mnogim selima za nekoliko godina ne bude uopšte stanovništva, napomenuo je Vukmirović.

U poslednjih deset godina, prema rečima Vukmirovića, u 370 seoskih naselja nije rođena nijedna beba, a najteža situacija je u selima u okolini Babušnice i Crne Trave.

– Seoska naselja karakteriše i veliki broj migracija u velike gradove. Mlade žene u reproduktivnom periodu odlaze sa sela, a muškarci koji ostaju nemaju koga da ožene i osnuju porodicu, ukazao je Vukmirović. On je dodao da najveći porast stanovništva beleže gradovi – Beograd, Niš i Novi Sad, u kojima živi 30,2 odsto ukupnog stanovništva.

Ana Žegarac, pomoćnica direktora Nacionalne agencije za regionalni razvoj, ukazala je da pored Srbije, još 382 evropske regije beleže negativne demografske trendove.

– Osnovno i srednje obrazovanje u Srbiji ima 65 odsto stanovništva, četiri odsto je sa diplomom više stručne spreme, a šest odsto je fakultetski obrazovano, naglasila je Žegarac. Prema njenim rečima od 38.436 kilometara putne mreže 63,8 odsto čine savremeni kolovozi.

– Međutim, 57,7 ukupne putne mreže je neasfaltirano. Na javni sistem vodosnabdevanja priključeno je 78,8 odsto domaćinstava, dok je na mrežu kanalizacionog sistema priključeno samo 33,9 odsto domaćinstava.

Pozitivan primer

Pozitivan primer nevladinih i humanitarnih organizacija u cilju povećanja prirodnog priraštaja dala je organizacija Stara Raška. Čedo Vučićević, sekretar ove organizacije, istakao je da je na teritoriji Raške oblasti od 2008. godine zahvaljujući ovoj organizaciji, koja upoznaje neženje iz Srbije sa Albankama, hrišćanske vere, sklopljeno više od 300 brakova u kojima je rođeno više od 200 dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari