Oko 700 zdravstvenih radnika sa Kosova i Metohije koji su prebegli i poslednjih desetak godina žive i rade u Srbiji, nedavno su pred sobom imali anketu u kojoj je trebalo da se opredele da li bi bili spremni da se vrate na svoja stara radna mesta na Kosovu.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; } „Dobili smo anketni listić da se izjasnimo da li smo za povratak u svoje matične službe ili ne. Nismo dobili mogućnost ponude da ostanemo tu gde smo radno angažovani tolike godine. Problem je u tome što mi i nemamo gde da se vratimo, jer naša imovina je uništena, a ovde smo sa porodicom od koje bismo se odvojili“, navodi se u pismu koje su predstavnici zdravstvenih radnika uputili ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru.

Oni pitaju da li se na ovaj način štiti porodica i njeno pravo i ističu da im je ova anketa „poremetila živote, planove i ubila sve nade“.

„Iako je većina nas pola radnog staža provela u ustanovama gde smo radno angažovani, niko nam od nadležnih ne izlazi u susret sa odgovorom šta dalje, niti se neko iz tih ustanova zainteresovao za preuzimanje, iako tolike godine radimo tu“, piše u pismu koje je potpisano sa „radno angažovani zdravstveni radnici sa KiM“ i naglašava se da će biti primorani da „započnu štrajk glađu ukoliko im niko od nadležnih institucija ne izađe u susret“.

Naime, kada su bili primorani da napuste svoje domove i radna mesta i dođu u Srbiju, trebalo im je vremena da se snađu i počnu normalno da žive. Sada, kada su jedva uspeli u tome, kako ističu, moraće da počinju sve iznova u mnogo težim okolnostima.

Objašnjenje Ministarstva zdravlja je da su pomenutu anketu organizovale i sprovele zdravstvene ustanove sa teritorije KiM.

– Nakon saznanja da je anketa upućena zaposlenima, Ministarstvo zdravlja je organizovalo sastanak sa rukovodiocima ovih ustanova, i tom prilikom je obavešteno da je anketa isključivo informativnog karaktera i da ima za cilj da utvrdi koliko je zaposlenih u mogućnosti da se vrati u matične ustanove, gde se i vode, jer se ove ustanove spremaju za izradu novih sistematizacija, pa im je potrebno saznanje na koji broj zaposlenih sa zvanične evidencije mogu da računaju – ističu u Ministarstvu za Danas. Kako dodaju, anketa je informativnog karaktera i ne predviđa davanje otkaza bilo kome u odnosu na iskazan stav, odnosno spremnost i mogućnost da se vrati u matičnu ustanovu na Kosovu i Metohiji.

Osim nadležnom ministarstvu, zaposleni su se obratili i Organizaciji za ljudska prava i Povereniku za informacije.

Anketa

U anketi u kojoj se zaposleni pitaju da li su spremni „za povratak na rad u KBC Priština – Gračanica“ navedene su dve rubrike – Saglasan/Saglasna sam da budem radno angažovan/a u matičnoj ustanovi (KBC Priština – Gračanica) i Nisam saglasan/Nisam saglasna da budem radno angažovana u matičnoj ustanovi (KBC Priština – Gračanica). Na kraju je napisano upozorenje da će se smatrati da oni koji se ne izjasne nisu saglasni da budu radno angažovani. Informaciju o sprovođenju ankete KBC Priština sa sedištem u Gračanici potpisao je v. d. direktora te ustanove Zvonko Đurđević.

Dogovor o platama u javnom sektoru

Nakon što su sindikati zdravstvenih radnika tokom prošle i pretprošle sedmice najavljivali štrajk nezadovoljni predlogom zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru, članovi Socioekonomskog saveta usaglasili su se tokom vikenda ovim povodom, pa se očekuje da predlog bude izglasan u vladi tokom ove sedmice, a da potom bude poslat u Skupštinu. Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički potvrdila je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta sa poslodavcima i sindikatima da će se regres i topli obrok iskazivati posebno, a njihov iznos će biti u skladu sa mogućnostima vlade, dok će lokalne samouprave same uređivati osnovice za plate svojih zaposlenih. Plate u javnom sektoru se neće menjati, ali će novim zakonom one biti demistifikovane, što znači da će se tačno znati ko i koliko zarađuje. Ipak, ko će u javnoj upravi uopšte moći da radi i zarađuje još je nepoznanica, jer se odluka o broju onih koji će ostati bez posla i dalje čeka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari