Studenti koji su upisali studije po starim propisima (pre 2006. godine) tražiće da im rok za završetak fakulteta bude produžen još dve godine, tačnije do 1. oktobra 2018, saznaje Danas. Oni će se uskoro obratiti i premijeru Aleksandru Vučiću, da bi mu, kako kažu, objasnili položaj u kome se nalaze.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Kako je naš list pisao, u toku je potpisivanje peticije da se starim studentima produži rok za diplomiranje posle 30. septembra, što im je po važećem zakonu poslednja šansa da okončaju školovanje na visokoškolskim ustanovama. Akademci će predati peticiju Ministarstvu prosvete, vladi i Skupštini Srbije najverovatnije 1. marta, uz zahtev da parlament do raspisivanja izbora usvoji izmene Zakona o visokom obrazovanju.

– Iako znamo da i dalje mnogima služimo za podsmeh, ne želimo da odustanemo. Svako od nas je imao i ima različitu životnu priču, svako je već dovoljno „kažnjen“, na ovaj i onaj način. Nikome nismo ništa oteli, nismo kupili diplome, naš jedini greh je što želimo da završimo studije po programu po kojem smo ih i upisali. Sve obaveze prema fakultetima sami plaćamo – nimalo jeftine obnove, izlaske na ispite. Ispada da smo krivi što smo se uopšte usudili da se pobunimo, da kažemo da i mi ovakvi imamo neka prava, koja je neko ukinuo onog trena kad je protivustavno i protivzakonito odlučio da nad nama retroaktivno sprovede zakon – kaže za Danas jedan od inicijatora peticije.

On navodi da je prema rezultatima ankete koju su pravili među kolegama, studentima koji studiraju po starom programu ostalo od jednog do osam ispita do kraja. Koliko je takvih studenata nemaju preciznu računicu, ali se pozivaju na podatke koje je pre nekoliko godina izneo tadašnji ministar prosvete Tomislav Jovanović, da ih je oko 19.000.

– Produženjem roka za diplomiranje do oktobra 2018. godine veliki broj studenata uspeo bi položiti ono što im je preostalo i završili bi studije. U Federaciji BiH, u Sarajevskom kantonu, gde se nalazi najveći univerzitet u BiH, kao i najveći broj fakulteta, to je već učinjeno, izmenama Zakona o visokom obrazovanju – kaže sagovornik Danasa.

Studenti navode da mnogi fakulteti nisu ispoštovali preporuku da se onima koji studiraju po starim propisima odobre svakog meseca ispitni rokovi. Kažu da je ta preporuka na većini fakulteta ostala mrtvo slovo na papiru, a tamo gde ti apsolventski rokovi postoje, važe isključivo za usmene ispite.

– Kad se ima u vidu da je većina ispita na završnim godinama u pismeno-usmenoj formi, postavlja se pitanje koliko nam to uopšte izlazi u susret – ističe naš sagovornik.

Kako je Danas pisao, Ministarstvo prosvete neće podržati zahtev za novo produžavanje roka za diplomiranje starih studenata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari