Svetsko finale nedostižno zbog para 1

Grupa studenata Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu plasirala se u finale međunarodnog takmičenja International Future Energy Challenge (IFEC), koje se u julu održava na Tajvanu. Studenti iz Srbije nadmetaće se u jakoj konkurenciji sa još osam ekipa, od kojih je većina sa američkih, kineskih i tajvanskih univerziteta, a naš tim je, pored studenata Univerziteta u Kelnu, jedini iz Evrope.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Ipak, učešće na ovom prestižnom takmičenju još uvek je neizvesno, jer našim studentima nedostaje novac. Za dosadašnji deo takmičenja i učešće u polufinalu, koje je u martu održano u SAD, bilo je potrebno oko 10.000 evra, što je sakupljeno, pre svega, donacijama kompanija. Još toliko treba sakupiti u narednih mesec dana. Deo novca za učešće u prethodnim fazama takmičenja obezbedio je Elektrotehnički fakultet, a studenti se nadaju pomoći države.

Nikola Popov, jedan od mentora srpskog tima, inače asistent na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, kaže za Danas da su se obratili ministarstvima omladine i sporta i prosvete, ali da i dalje čekaju odgovor.

IFEC je međunarodno studentsko takmičenje koje se održava svake godine i posvećeno je pronalaženju novih ideja i primeni savremenih tehnologija u cilju efikasnijeg korišćenja električne energije. Tema ovogodišnjeg takmičenja je projektovanje i izrada energetski efikasnog monofaznog AC/DC pretvarača velike gustine snage, uz ispunjavanje veoma strogih propisa vezanih za kvalitet električne energije, objašnjava za Danas Dragana Vujanović, članica tima ETF-a.

– Izrada ovakvog energetskog pretvarača zahteva korišćenje najnovijih tehnologija i savremene opreme što ovo takmičenje predstavlja veoma izazovnim za studente. Nama je novac potreban da bismo završili uređaj i stigli da ga na vreme pošaljemo na Tajvan, a drugi deo da bismo platili troškove prevoza i smeštaja – kaže Dragana, uz opasku da zbog manjka sredstava u polufinalnom takmičenju u Los Anđelesu, srpski tim nije mogao da učestvuje u punom sastavu već je otputovalo samo nekoliko članova.

Ona objašnjava i da uređaj na kojem trenutno rade ima široku primenu u praksi, od industrije do telekomunikacija.

– Razvojem automobilske industrije, robotike i komunikacionih tehnologija potreba za takvim uređajima se drastično povećala. Ovakvi pretvarači se primenjuju kao deo punjača kod električnih i hibridnih vozila, gde će, za razliku od dosadašnjih rešenja koja se baziraju na stanicama za dopunjavanje baterija, biti omogućeno efikasnije punjenje iz svake utičnice – objašnjava Dragana Vujanović samo jednu od mogućih primena.


Tim

Tim koji će predstavljati Srbiju na finalnom takmičenju na Tajvanu oformljen je pod okriljem Laboratorije za mikroprocesorsko upravljanje Elektrotehničkog fakulteta. Članovi tima su Miloš Ješić, Janko Čeliković, Nikola Petrović, Dušan Čohadžić, Andreja Tonev i Dragana Vujanović, a mentori su Slobodan Vukosavić i Nikola Popov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari