Predstavnici svih reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika održaće zajednički sastanak 23. aprila, na kome bi trebalo da se dogovore kakve poteze će preduzeti ako prosvetari budu obuhvaćeni najavljenim smanjenjem plata u javnom sektoru za 10 odsto.

Inicijator ovog sastanka Tomislav Živanović, inače lider GSPRS „Nezavisnost“, kaže za Danas da je poziv upućen Sindikatu radnika u prosveti Srbije, Uniji sindikata prosvetnih radnika i Sindikatu obrazovanja Srbije. Živanović navodi da je bilo kakvo smanjivanje plata zaposlenima u obrazovanju neprihvatljivo, s obzirom da je to jedina delatnost finansirana iz budžeta koja od 2008. nije dobila nikakvu povišicu i u kojoj je prosečna plata ispod republičkog proseka.

– Nastavnici u osnovnim i srednjim školama su nosioci delatnosti u svojoj oblasti, a primaju po 36.000 dinara, što je nedopustivo, jer je u prosveti 78 odsto visokoobrazovanog kadra. Da li je normalno da odnos plate profesora sa završenim fakultetom i spremačice bude dva prema jedan? Nekada je taj odnos bio tri prema jedan, što govori da su naše plate nominalno pale, a o realnom gubitku neću ni da govorim – ističe Živanović.

Branislav Pavlović, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije, ukazuje da se godišnje za plate zaposlenih u obrazovanju (uključujući i predškolstvo) izdvaja 135 milijardi dinara.

– Smanjenje plata na godišnjem nivou donosi prema prostoj računici uštedu od oko 13,5 milijardi. Međutim, ta računica nije tačna, jer oko 20.000 zaposlenih prima minimalac, pa se njihove plate ne mogu smanjiti. Pored toga još neke kategorije zaposlenih doći će na minimalac, a odnos između najveće i najmanje plate u školama pašće na dva prema jedan, umesto da bude tri prema jedan, kako je bilo projektovano. Prosečna plata u obrazovanju je oko 43.000 dinara, pa bi se najavljenim smanjenjem došlo na 39.000 ili 337 evra, što je ubedljivo najmanje u regionu – kaže Pavlović.

Dragan Matijević, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika (USPRS), potvrdio je za Danas da će se odazvati pozivu za sastanak iduće nedelje, napominjući da za Uniju „nije sporan protest već samo modalitet“.

– Sigurno je da razmišljamo o protestu ako dođe do smanjivanja plata. Dali smo nalog našim opštinskim odborima da se izjasne do 28. aprila i tada ćemo znati kakvo je raspoloženje članstva. Dilema je da li izvoditi protest na stari način koji će dugo da traje ili primeniti takozvani grčki scenario – kaže Matijević.

Na opasku da serija jednodnevnih protesta upozorenja koje je Unija u više navrata organizovala nije dala velike rezultate, Matijević odgovara da „sindikalni štrajk nije revolucionarna borba koja će odjednom da reši sve probleme već dugotrajna borba za reformu nečega“. On ističe da je Unija organizovanjem takvih protesta uspela da promeni neke stvari, kao što je recimo izmena zakona, kao i da učvrsti svoju pregovaračku poziciju.

– Vlast nas sada posmatra na drugačiji način kada razgovaramo, jer smo pokazali ozbiljnost i da nismo neka inertna i haotična masa – poručuje Matijević. Povodom čestih komentara u javnosti da sindikati prosvetara stalno prete štrajkom koji na kraju ne organizuju, Tomislav Živanović kaže da „u ovoj zemlji ne prete sindikati, već zaposleni“.

Nastavak pregovora

– Očekujemo nastavak pregovora o uvođenju platnih razreda u obrazovanju odmah po formiranju nove vlade. Zbog izbora nije realno da će zakon o platnim razredima početi da se primenjuje od 1. jula, ali smo spremni da se taj rok pomeri na 1. septembar – ističe Tomislav Živanović, predsednik GSPRS „Nezavisnost“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari