Tekst Denisa Kuljiša u vikend izdanju Danasa „Bili su opasni do zadnje sekunde“, napisan povodom smrti novinara Aleksandra Tijanića i advokata Srđe Popovića, žestoko su kritikovali nekadašnji šef Biroa za komunikacije Vlade Srbije Vladimir Popović i istoričar Nikola Samardžić. U saopštenju koje su Popović i Samardžić potpisali u ime Liberalnog pokreta Srbije (LPS) navodi se da „kult Aleksandra Tijanića organizovano podižu nekadašnji BK novinari i većina medijskih redakcija, intelektualci, političari, sve kako bi se održao kontinuitet tribalnog primitivizma, laži, huškanja na zločin“.

„Samo kao huškač na ubistvo premijera Đinđića Tijanić je zaslužio mesto odakle ga ni smrt nije smela pomeriti“, saopštio je LPS. „Posebno je odvratno povezivanje Tijanića s ličnošću advokata Srđe Popovića, čiji nas odlazak neće omesti na insistiranju da se utvrdi politička pozadina atentata, podrazumevajući ulogu Tijanića kao jednog od izvršilaca naloga kabineta Vojislava Koštunice“, dodaje se u saopštenju.

Gadost i licemerje lokalne „elite“ dobila je svoje konkretno uporište u glasilima kakav je list Danas koji je ogavnim pamfletom Denisa Kuljiša, trupnog piskarala KOS-a i plaćenog huškača Aleksandra Tijanića, Srđana Šapera i Borisa Tadića, relativizovao sve vrednosti savremene srpske politike koje se zasnivaju upravo na stavu prema ubistvu i ubicama premijera Đinđića. Kuljiš je pokušao da advokata Srđu Popovića posthumno uvalja u kaljugu zločinačkog udruživanja, i u panteon nakaznih barbarogenija koji su uništavali i srpsko i hrvatsko društvo, nesvršenih i animalnih pojava kojima se dive i Kuljiš, i oni koji su tekst objavili, i svi koji su u proteklim danima svojim činjenjem i nečinjenjem doprineli ovoj javnoj sramoti koju će oprati samo presuda ubicama i nalogodavcima atentata čiji su i Tijanić i Kuljiš medijski simboli“, navodi LPS.

„Posebno odvratna je odluka onih koji su se prethodnog dana poklonili Tijaniću, time i svim ovim snagama koje su nas ponovo survale na dno najnižih ljudskih poriva i društvenih osobina, koji su zaista bili iskreni kad su se poklonili Tijaniću, time i svim njegovim gazdama. Kult Aleksandra Tijanića nije samo kult njegove novinarske škole nego i ritualno obožavanje te močvare paralelne stvarnosti koju su njegove žute novine i žute televizije učinile jedinom stvarnošću srpske prošlosti i neposredne budućnosti“, dodaje se u saopštenju.

Dramska spisateljica Biljana Srbljanović napisala je na svom Tviter nalogu da Danas treba „da se postidi nad ovim tekstom i da se izvini svojim čitaocima zbog skandaloznog incidenta“. Uz pitanje „zašto, Danase, zašto“, ona je ocenila da je Kuljišev članak „postmortem ponižavanje Srđe Popovića“.

Njujork tajms o Srđi Popoviću: Šampion odbrane ljudskih prava

Njujork tajms objavio je u nedelju, 3. novembra, tekst posvećen nedavno preminulom Srđi Popoviću. Pod naslovom „Šampion prava“ američki list donosi vest o smrti najistaknutijeg srpskog advokata i borca za ljudska prava. Autor teksta Vilijam Jardli ističe da je Popović tokom pet decenija insistirao na reformama i slobodi govora.

Popović je tokom 60-ih počeo svoju karijeru braneći pisce, umetnike i političke disidente koji su se usudili da kritikuju komunističku Jugoslaviju, da bi tokom 70-ih i sam postao jedan od optuženih, zbog čega je stekao i međunarodnu slavu, piše Njujork tajms.

List podseća da je, nakon što je Popović osuđen na godinu dana zatvora zbog „zlonamernog širenja lažnih informacija i izazivanja javnih nereda“, jer se navodno složio sa pogledima svog klijenata – pesnika i disidenta Dragoljuba S. Ignjatovića, 106 uglednih američkih advokata je potpisalo peticiju u kojoj traže od Josipa Broza Tita Popovićevo oslobođenje. Među potpisnicima bili su i nekadašnji američki javni tužilac Remzi Klark, tužilac na suđenjima za ratne zločine u Nirnbergu Telford Tejlor i Sajrus Vens, tada predsednik Njujorške advokatske komore, a kasnije državni sekretar SAD u administraciji Džimija Kartera. Peticija je imala odjeka, pa je optužnica odbačena, ali je Popović bio suspendovan na godinu dana.

Njujork tajms podseća da je Popović tokom 1990-ih bio istaknuti protivnik vlasti Slobodana Miloševića, kao i da je pokrenuo prvi nezavisni medij u Jugoslaviji – nedeljnik Vreme. U intervju koji je Popović 1997. dao Njujork tajmsu, optužio je mnoge Srbe, uključujući i Miloševićeve suparnike, da su dozvolili da ih srpski nacionalizam zaslepi u njihovim saučestvovanju u zločinima u građanskom ratu.

„Ljudi su utonuli u svoju pasivnost zato što znaju da su krivi. Znaju u kakvim su lažima učestvovali, znaju da su slavili kada je Sarajevo bombardovano. Kao nacija izgubili su samopoštovanje“, kazao je tada Popović.

Popović je u poslednjih godina zastupao porodicu Zorana Đinđića i zagovarao razjašnjenje političke pozadine atentata. Zastupao je klijente različitih profila, i to ne samo one sa kojima je delio iste političke stavove. Govoreći o stalnim promenama i raskolima u balkanskoj politici, Popović je izjavio da bi samo jedan stvar trebalo da bude uvek ista – pravo svih na pošten pravosudni sistem.

„Moj otac je imao idealističko uverenje da je advokat najpotrebniji onima koji imaju najviše neprijatelja, a to su politički zatvorenici. Protiv njih su mediji, država, sudstvo, tužilaštvo, a ponekad čak i njihova porodica“, govorio je Popović. M. K.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari