Univerzitetska dečija klinika u Tiršovoj pozvala je danas Ivanu Spahić, kojoj je sedenje na stolici pored teško obolelog deteta naplaćeno 500 dinara, kako bi joj vratili novac.



– Zvali su me na razgovor sa direktorom klinike kako bi mi vratili uplaćena sredstva. Nije stvar u novcu, već u činjenici da mi je ispostavljen račun za nešto što ne bi trebalo da platim. Sigurno nisam jedina koja je bez sredstava i izdržava teško bolesno dete, kaže Spahićeva za Danas.

Pisanje našeg lista o ovom slučaju navelo je i neke pravnike da zatraže izmene zakona, kako bi se prekinula praksa naplaćivanja prisustva majke uz teško obolelo dete u bolnici, a koje pritom nemaju ni osnovna sredstava za život.

Inače, nedostatak zakonskog okvira omogućava zdravstvenim ustanovama u Srbiji da naplaćuju „usluge“ poput sedenja ili stajanja pratioca pacijenata, kako bi zaradile dodatne prihode. Osnovni paket zdravstvenih usluga nije definisan, uprkos višegodišnjem najavljivanju, te rukovodstvo instituta i bolničkih centara određuje cene za usluge, ali i dodatne prihode, koje se razlikuju od ustanove do ustanove.

Tako se prisustvo roditelja uz dete različito naplaćuje i po ceni i načinu uplate. Dok u Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj majke koje na stolici prenoće uz dete plaćaju 500 dinara, u Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“ naplata je drugačije definisana.

– Majke sa uputom od pedijatra i nadležnog zdravstvenog fonda ne plaćaju boravak uz dete. Ukoliko je dete slabog vida, ima tumor ili neko drugo teško oboljenje, što je jasno definisano pravilnikom, boravak majki uz dete se ne naplaćuje – kaže za Danas Radoje Simić, pomoćnik direktora Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta. On dodaje da u ostalim slučajevima majke koje žele da budu uz dete u Institutu plaćaju 1.000 dinara po danu, a spavaju na krevetima pored dečijeg, ili na foteljama na rasklapanje ukoliko su kreveti zauzeti.

Prisustvo očeva na porođaju takođe se različito definiše i naplaćuje u porodilištima. Dok u KBC Zvezdara budući očevi besplatno prisustvuju rođenju deteta, u Ginekološko akušerskoj klinici (GAK) „Narodni front“ i GAK Višegradska to zadovoljstvo košta 5.000 dinara. U KBC „Dr Dragiša Mišović“ očevima nije dozvoljeno prisustvo tokom porođaja „jer nemaju za to adekvatne uslove“.

KC Srbije: Sedenje ne treba naplaćivati

Zorica Marković, savetnica direktora za informisanje Kliničkog centra Srbije, kaže za Danas da sedenje ili stajanje ne spadaju u zdravstvene usluge i da ne bi trebalo da se naplaćuju. „Potrebno je stvoriti sistemski okvir kojim bi se uredile ova oblast. Pre svega, definisati osnovni paket zdravstvenih usluga, kako bi pacijenti znali šta dobijaju besplatno zato što svakog meseca uplaćuju doprinose za zdravstvo“, kaže Markovićeva, dodajući da se uskoro očekuje donošenje zakona o zaštiti prava pacijenta kojim će se precizirati ova oblast.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari