Treba li sankcionisati pisanje tabloida 1Foto: Fonet i Medija centar

Poslednih dana tabloidi su intenzivno pisali o zdravsvenom stanju glumaca Nede Arnerić i Bate Živojinovića, zadirući pritom u privatni život, što je izazvalo burne reakcije javnosti. Na pitanje Danasa treba li sankcionisati pisanje tabloida o Nedi Arnerić i Bati Živojinoviću evo šta o tome misle Miloš Živković, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, novinari Gordana Suša i Miloš Vasić, kao i glumac Branislav Lečić.

                       p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Miloš Živković

Pre svega treba da reaguje Savet za štampu koji se bavi poštovanjem profesionalne etike novinara, a po potrebi i druge institucije po zahtevu onih koji su ovlašćeni da podnesu taj zahtev. Tu nema krivičnog dela zato pravosuđe, treba i mogu da reaguju tek kada se pokrene odgovarajući postupak, od strane onoga čija su prava bila povređena. Nije sporno da takve stvari treba sankcionisati, jer mislim da je to pitanje kršenja prava struke, ali pritom treba biti pažljiv. Bez obzira na moj stav o takvom načinu pisanja, još opasnije bi bilo kada bi javni tužioci sada počeli da zabranjuju medije. Ja bih najviše voleo da ih sankcionišu oni od kojih žive, a to su čitaoci koji ne treba da tu štampu kupuju, ali nažalost to ne funkcioniše. Zato struka treba da reaguje, njihove kolege iz Saveta za štampu, koji imaju ovlašćenja, imaju Kodeks profesionalne etike i vrše nadzor nad njihovim sprovođenjem. Doduše, neće ih novčano kaziti, ali će bar imati jednu vrstu formalizovane osude.

Gordana Suša, novinarka

Mislim da je Savet za štampu o tome izrekao svoje mišljenje. Naravno da se zadiranje u privatni život u tako osetljivim situacijama zaista graniči sa bljutavošću, a time je prekršen i etički kodeks. Potpuno razumem supruga Nede Arnerić, koji je najavio tužbe. To čime se spekuliše o njegovoj navodnoj bolesti prelazi meru ukusa. Sud i Tužilaštvo bi trebalo da reaguju.

Miloš Vasić, novinar

Svakako bi to trebalo sankcionisati, tabloide bi trebalo kazniti debelim novčanim kaznama.Međutim, očito za to ne postoji način osim privatne parnične tužbe, koja će zatim da se vuče godinama, a onda će tabloid da promeni adresu ili vlasnika, tako da to ne vredi ništa.

Branislav Lečić, glumac

Potpuno je neprihvatljivo da neko na tome insistira, i apsolutno neprimereno da od tuđe nesreće i bola pravi senzaciju. Da li to može da se zabrani ili sankcioniše, i kojim metodama ja ne znam, ali morala bi da postoje zakonska sredstva da to spreče.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari