Vlada Srbije probila je sopstveni rok za otvaranje tajnih dosijea vojnih i civilnih službi bezbednosti. Naime, prema Akcionom planu za ispunjavanje preporuka Evropske komisije, koji je Vlada usvojila, dosijea je trebalo otvoriti do septembra 2013, ali to nije učinjeno, iako su svi predstavnici vlasti, deklarativno, saglasni sa time da bi to trebalo da se uradi.

Evropska unija otvaranje dosijea nije postavila kao uslov Srbiji na priključenju ka EU, ali je preporučila vlastima da to ipak učine, kako bi se rešila važna pitanja iz prošlosti. Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je da postoji mogućnost da u pregovaračkom procesu to postane jedna od glavnih tema, međutim, u Vladi Srbije očigledno ne postoji volja za tim.

Ivica Dačić je izjavio da nije protiv otvaranja tajnih dosijea, napomenuvši da to nije politički problem i da treba naći rešenje kako to da se učini. Sa druge strane, funkcioner SNS-a Zoran Babić smatra da je otvaranje dosijea politička tema, ali da se „Srpska napredna stranka ne plaši otvaranja dosijea i da je spremna da o tome razgovora“. Ipak, on smatra da u Srbiji ima mnogo bitnijih stvari koje treba da se urade pre nego što se pokrene ovo pitanje.

Polemiku su nedavno izazvali i oprečni stavovi o tome da li je otvaranje tajnih dosijea uslov Srbiji na putu evropskih integracija, na šta smo odgovor dobili u kancelariji komesara za proširenje EU Štefana Filea. Oni su naveli da otvaranje dosijea nije uslov koji je EU postavila Srbiji, ali da Evropska komisija to snažno preporučuje Srbiji kako bi rešila važna pitanja iz prošlosti.

S druge strane, bivši direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Andreja Savić kaže za Danas da su sve republike bivše SFRJ imale problem nakon otvaranja tajnih dosijea.

– Dosijei su zloupotrebljavani kako bi se diskreditovali politički protivnici. Tako je bilo u Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji i svim drugim postkomunističkim zemljama. Pitanje otvaranja dosijea i kod nas se koristi u dnevnopolitičke svrhe i omiljena je „igračka“ u rukama političara – smatra Savić. Prema njegovom mišljenju, to pitanje bi trebalo da se reši po ugledu na razvijene zemlje.

– U mnogim evropskim i svetskim državama dosijei se tretiraju kao arhivska građa, koja može da se otvori tek nakon 30 godina. To bi bilo najbolje rešenje i za Srbiju – naglašava Savić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari