Tužilaštvo za ratne zločine nakon višemesečne istrage otvara dva velika predmeta ratnih zločina, u kojima je ubijeno više od 250 ljudi, kaže za Danas Vladimir Vukčevi, tužilac za ratne zločine.

– U prvom predmetu reč je o ratnom zločinu koji je počinjen na četiri lokacije. Imamo saznanja da je grupa od njih desetak likvidirala oko 200 žrtava. U drugom predmetu sumnja se na više od 20 izvršilaca ubistva oko 50 osoba – objašnjava Vukčević.

O tačnim lokacijama, dodaje naš sagovornik, ne može trenutno da govori, jer je pretkrivični postupak u toku.

– Predmete smo koncipirali tako da prvi put stavljamo akcenat, ne samo na zločine već i na oduzimanje imovine koja je stečena vršenjem ovih krivičnih dela. Reč je o velikoj pljački, jer je od civilnih žrtava oduziman novac, zlato i druge dragocenosti – ističe tužilac za ratne zločine. Vukčevi navodi da su osumnjičeni danas izuzetno bogati ljudi, koji žive veoma lagodno u Srbiji.

– Osumnjičeni su u Srbiji kupili veliki broj nekretnina, imaju posede, lokale, kuće, luksuzne vile i automobile… Naš zahtev za sprovođenje istrage je sačinjen tako da možemo da uđemo u postupak oduzimanja imovine stečene krivičnim delima ratnih zločina, najpre privremeno, a zatim i u postupak trajnog oduzimanja te imovine. Ovo je novo iskustvo za nas – naglašava Vukčević.

On podseća da se ranije nije toliko obraćala pažnja na elemente protivpravnog pribavljanja imovinske koristi, jer nije postojao Zakon o oduzimanju takve imovine. Vukčević navodi da je u skladu sa novim zakonom veoma teško otvoriti ranije predmete i pokrenuti postupak za oduzimanje imovine stečene kriminalom, ali dodaje da će kroz sudske postupke ipak pokušati da zadovolje pravdu i da teret dokazivanja u vezi sa protivpravno stečenom imovinom prebace na osumnjičene.

– Pokušaćemo i da u ovim predmetima iskoristimo i nove institute, kao što je priznavanje krivice. Nedavno je zakon usvojio institut Sporazuma o priznavanju krivice, što je novi zakonski izazov za nas, a kao i do sada „specijalci prvi ulaze“ – navodi Vukčević. Tužilac za ratne zločine dodaje da u pojedinim predmetima „postoje jasni dokazi“, ali i da određeni ljudi nisu jednako umešani u ratne zločine.

– Za one čiji stepen eventualne krivice nije nepodnošljiv, mogli bismo da iskoristimo nove zakonske mogućnosti – priznavanje krivice – naglašava Vukčević.

 

Svakodnevna potraga za Mladićem

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević kaže da srpske službe bezbednosti danonoćno rade na lociranju i hapšenju preostalih haških begunaca – Ratka Mladića i Gorana Hadžića. „To što javnost ne zna za te akcije, ne znači da ih nema. Potraga je svakodnevna i intenzivna, a bezbednosne službe rade punim kapacitetom i u odličnoj koordinaciji“, naglašava Vukčević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari