Nacrt dugonajavljivanog zakona o poreklu imovine biće gotov do kraja ove godine. Kako je Danasu rečeno u Ministarstvu pravde, za sada je gotovo idejno rešenje nacrta ovog važnog sistemskog akta u borbi protiv korupcije.

U Ministarstvu pravde nam je rečeno da je radna grupa za pisanje ovog zakona oformljena početkom septembra 2015. i nju čine stručnjaci iz Ministarstva pravde i Ministarstva finansija, kao i predstavnici nauke poreskog prava. „Izrađeno je idejno rešenje Nacrta zakona, koje definiše glavne oblasti koje će nacrt sadržati. Prvi nacrt zakona biće gotov do kraja ove godine, kada će javnost biti u mogućnosti da se upozna sa njegovim sadržajem“, kažu u Ministarstvu. Kako navode, cilj ovog zakona jeste uvođenje discipline poreskih plaćanja, kao i efikasno otkrivanje nezakonitog sticanja imovine.

Čini se da se sa radom na ovom zakonu kasni, jer je radna grupa za pisanje ovog akta sastavljena tek početkom septembra, iako je premijer najavio da će do kraja tog meseca predlog zakona biti predat Skupštini na razmatranje.

Premijer Srbije je krajem jula na konferenciji za novinare rekao da je Vlada Srbije formirala radnu grupu koja će pripremiti zakon o poreklu imovine, o kojem će se voditi javna rasprava. „Radnom grupom će rukovoditi ministar pravde Nikola Selaković, a lično ću nadgledati njen rad“, rekao je Vučić u Vladi Srbije. Kako je naveo, smisao tog zakona „nisu leva ili desna skretanja, već bolja naplata poreza“. „Ne može neko da ima 40 stanova ili 50 nekretnina, a prima platu 120.000 dinara“, kazao je Vučić i dodao da je namera Vlade da spreči utaje poreza kojima se nanosi šteta građanima.

Vučić je, nekoliko dana pre najave o formiranju radne grupe, izjavio da će do kraja septembra u Skupštinu biti predat predlog zakona o poreklu imovine, a da bi nacrt trebalo da bude gotov već u prvoj polovini tog meseca, dok je ministar pravde Nikola Selaković rekao da je Srbiji potreban dobar zakon o poreklu imovine koji mora da ima sve neophodne uslove za efikasnu i potpunu primenu i da će Ministarstvo pravde staviti svoje resurse na raspolaganje za izradu takvog zakona. Nakon što je stručna javnost ukazala vlasti da ovaj sistemski antikorupcijski akt ne treba donositi naprečac i bez javne rasprave, usledila je i premijerova izjava da će zakon biti usvojen posle javne rasprave.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari