Tek što se posle poskupljenja polako stabilizovalo tržište mleka i ulja, potrošače u Srbiji već je na početku ove godine dočekala ozbiljna nestašica šećera. Ona, po svemu sudeći, najavljuje i nove cene, a spekuliše se da bi šećera bilo dovoljno kada bi koštao 100 dinara za kilogram. Stručnjaci tvrde da ne postoji objektivan razlog zbog koga u trgovinama nema te namirnice jer je ove godine proizvedeno oko 470.000 tona, što je najveća količina u poslednjih deset godina. Ni u jednoj od šećerana koje smo juče kontaktirali nisu hteli da nam kažu šta je razlog smanjenih isporuka, a na zid ćutanja naišli smo i u Ministarstvu trgovine.


Jedino trgovci priznaju da već mesec dana ne mogu da dobiju dovoljne količine od dobavljača, ali ne znaju razlog za to. „Osim šećera, u trgovinama se trenutno ne mogu pronaći ni sve vrste brašna, ali tu znamo da je kvalitet zrna u prošlogodišnjem rodu bio lošiji, pa mlinovi nemaju dovoljno sirovine za proizvodnju kvalitetnijih vrsta, poput tipa 400. Za nestašice šećera, međutim, nemamo obrazloženje“, kažu za Danas u Delta maksiju. I Milena Radulović, direktor marketinga u Jabuci, potvrđuje da su isporuke proređene.

– Prošle nedelje dobili smo oko šest tona, to je odmah otišlo u mrežu i već je rasprodato. Nemamo informacija da će doći do poskupljenja šećera, ali proizvođači nas o tome i ne obaveštavaju, samo nam dostave nove cenovnike. Možemo samo da nagađamo šta je uzrok, a između ostalog se pominje i da je pre mesec i po dana šećeranama odobren izvoz i da su veće količine nego inače plasirane na strano tržište. Spekuliše se i da proizvođači repe nisu mogli sa Ministarstvom poljoprivrede da sklope dogovor oko otkupne cene, pa je nedostatak sirovina, uz povećan izvoz, razlog trenutne nestašice. Ipak, simptomatično je to što su svi proizvođači smanjili isporuke, pa i ja, ako se stavim u ulogu potrošača, pretpostavljam da je reč o dogovorenom nastupu – kaže Radulovićeva za Danas.

Milan Prostran, sekretar Udruženja za poljoprivredu u Privrednoj komori Srbije, potvrđuje da su fabrike plasirale deo proizvodnje u izvoz, čak oko 180.000 tona, ali tvrdi i da je preostala količina više nego dovoljna za potrebe srpskog tržišta, pa ne vidi razloga da te namirnice nema u trgovini.

– Šećera ima dovoljno, iako tri velike inostrane kompanije, nemačka, italijanska i grčka, koje drže tržište u Srbiji, imaju i dodatne aranžmane sa svojim partnerima. Pretpostavljam da jedan od razloga za veštačku nestašicu može biti cenovni nemir na svetskom tržištu, gde se tona prošle nedelje prodavala za 740 a ove za 800 dolara. Ali, razlog može biti i „ispipavanje pulsa“ ili očekivanje nove cene od 100 dinara za kilogram. Činjenica je i da to ne bi bio preveliki udar na kućne budžete jer prosečno tročlano domaćinstvo ne troši više od tri kilograma mesečno – kaže Prostran za Danas i dodaje da bi u takvoj situaciji država trebalo da reaguje i da u trgovine pusti dodatne količine iz Robnih rezervi.

Preko Hrvatske za EU

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je pre nekoliko dana u Briselu da je tražio višu kvotu za izvoz srpskog šećera u EU. Međutim, on je tom prilikom ukazao i na problem koji bi mogao da bude jedan od uzroka nestašice. Naime, on je pojasnio da Srbija ispunjava svoju kvotu, ali da Hrvatska to ne uspeva i da šećerna repa odlazi iz naše zemlje u susednu pa posle preradedalje ka Evropi. Odgovor će biti poznat 22. marta. S druge strane, ostaje otvoreno pitanje da li šećerane sada čuvaju svoj proizvod do odobravanja više kvote jer bi na tržištu EU mogli da dobiju bolju cenu.

Milosavljević: Predlog mera za nekoliko dana

Ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević kaže za Danas da su u toj instituciji upoznati sa dešavanjima na tržištu. Prema njegovim rečima, Ministarstvo trgovine će za nekoliko dana izaći sa predlogom mera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari