Čerčil nikada nije želeo da iskusi drugi rat; bilo mu je toga preko glave.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Kao vojni ministar, 1919. godine, je pokušao da skreše vojni budžet uvođenjem desetogodišnjeg pravila: a ovoga puta je imao moć da izvrši umanjenja. Zaista, do kraja 1930-ih čemberlenovci su i dalje (nepravedno) pokušavali da ga okrive za nespremnost države

Naravno, krajem 1930-ih on je nagovarao svoje kolege da više odvoje za odbranu, da bi uspeli da dostignu izdvajanja za Luftvafe. Međutim, njegov stav nikako ne bi mogao da se opiše kao ratoboran ili ratnohuškački. Govorio je poput Kasandre ( Kasandra je bila ćerka trojanskog kralja Prijama i kraljice Hekabe. Apolon, grčki bog proroštva i liječenja se zaljubio u nju i dao joj dar proricanja budućnosti. Pošto je ona na njegovu ljubav uzvratila hladnoćom, on ju je prokleo tako da se na njena proročanstva niko ne obazire i da im niko ne veruje. Predvidela je i uništenje Troje, ali nije mogla da ga spreči), kao neko ko je bacio pogled u kosturnicu budućnosti. Tokom krize u Češkoj 1938, nakon što je Idn podneo ostavku, proveo je besanu noć. „Video sam dnevnu svetlost kako se uvlači unutra kroz prozore, i ispred sebe metalni odsjaj vizije smrti.“

Istoričari će nastaviti da razmatraju uzroke Prvog svetskog rata, ali istina je da ni jedna evropska sila nije dobro prošla u toj katastrofalnoj epizodi. Ono što sigurno možemo reći, jeste da Vinston Čerčil nije bio jedan od krivaca, a da je krivica u suštini – naravno, ne u potpunosti – na strani Nemačke, i nemačkog militarizma i ekspanzionizma. Štagod da se dogodilo u Sarajevu 1914. nije bilo razlog za Kajzerov napad na Belgiju i Francusku. Britanija nije imala izbora nego da sledi pravila svoje 500 godina duge spoljne politike – i da pokuša da spreči dominaciju jedne sile na kontinentu.

Gotovo isključivi krivac za Drugi svetski rat je manijakalni nemački vođa, i njegova paranoidna želja za osvetom. Ti polemičari koji su stavljali moralni znak jednakosti između Čerčila i Kajzera, ili Čerčila i Hitlera, su to radili uprkos dokazima. Čerčil je pokušao da spreči rat. Borio se protiv.

Jedna od najinteresantnijih i najprivlačnijih karakteristika njegovog uma je da je trošio mnogo energije ne samo na izbegavanja rata, već i na uvođenje inovacija – tehničkih i naučnih – kojima je pokušavao da umanji uticaj rata na ljude.

Rat je otac mnogim stvarima, ali u slučaju Čerčila, saosećajnost je majka pronalaska.

Kraj

Od sutra novi feljton

Mihal Ramač

1995 – Godina Dejtona

Godina 1995. bila je po mnogo čemu prelomna. Postignut je Dejtonski sporazum, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, jedan od najkrvavijih sukoba u Evropi posle Drugog svetskog rata. U ovoj godini bilo je još događaja koje ne treba zaboraviti. Prema tekstu koji objavljujemo kao feljton snimljena je televizijska serija u tri epizode koja će biti emitovana na Radio-televiziji Vojvodine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari