Uprkos neumerenom optimizmu zvaničnika, SRJ nije međunarodno priznata država. Nije pozvana na svečano obeležavanje 50-godišnjice osnivanja UN. Nema je ni na spisku stotinak država kojima su potrebne vize za zemlje Evropske unije: Evropljani je ubrajaju u „nepriznate teritorije i entitete“.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Avijacija NATO bombarduje srpske položaje kod Pala, Han Pijeska, Višegrada, Kalinovika, Foče, Nevesinja, Doboja, na Ozrenu, Sokoca, Bijeljine. U napadima ginu uglavnom nevini civili, saopštava VRS. Milošević je primorao Karadžića i Mladića da u Beogradu potpišu sporazum o deblokadi Sarajeva, što podrazumeva povlačenje teškog oružja na dvadeset kilometara od grada.

Hrvatske i muslimanske snage u snažnom naletu zauzimaju Šipovo, Donji Vakuf, Jajce, Drvar i Petrovac, približavaju se Mrkonjić Gradu i Ključu. Amerikanci podstiču ofanzivu, jer će ona olakšati teritorijalno razgraničenje. U Banjaluku je stiglo gotovo sto hiljada izbeglica.

Spoljni pritisci daju rezultate: ministri inostranih poslova SRJ, Hrvatske i BiH na sastanku u NJujorku usvojili su dokument o ustavnom ustrojstvu BiH. On podrazumeva slobodu kretanja, pravo raseljenih lica da ponovo preuzmu vlasništvo nad svojom imovinom ili dobiju pravednu kompenzaciju, slobodu govora i štampe, zaštitu svih međunarodno priznatih ljudskih prava.

Preduzetnik godine je Dragan Marković, vlasnik auto-transportnog preduzeća „Palma“ iz Jagodine. Priznanje mu je uručio lično Radoje Đukić, ministar za preduzetništvo. Preduzeće ima samo 25 zaposlenih, ali je najveći snabdevač ugljem u Jugoslaviji. Gospodin Marković poznat je po donatorstvu i humanitarnom delovanju, ističu novine. Najveća društvena preduzeća kupuju ugalj isključivo od njega. Tajna uspeha, objašnjava on, nije u monopolu, već u tome što je organizovao ekipu koja je opsluživala kompletan rad rudnika, čak je i obezbeđivao plate rudarima.

***

Na području šidske opštine žive tri kategorije Hrvata. Oni koji ni po koju cenu neće da napuste ovaj lepi sremski kraj i imanja u svojim mestima nemaju nikakvog putera na glavi, lojalni su građani Jugoslavije i fućka im se za „blagostanje“ u Hrvatskoj… Druga kategorija su oni koji navodno ne nameravaju da se odsele, ali lažu sami sebe i okolinu a, prema viđenom, za sada su ostali po zadatku da zajedno sa svojim vođom Belom Tonkovićem rovare, plaše i ko zna na koji način utiču na odlazak. Ti su i najopasniji. Treća vrsta su oni kojima je Hrvatska na srcu i u duši i ni jednog momenta se nisu dvoumili kada im se ukazala prilika da pobegnu iz „omražene“ Srbije.

Ovo piše novosadski Dnevnik, s jasnom porukom da mnogi Hrvati nisu poželjni u Srbiji.

***

NATO avijacija tokom septembarske kampanje bacila je više od hiljadu bombi na položaje bosanskih Srba. Po odobrenju predsednika Klintona, s američkih ratnih brodova u Jadranskom moru ispaljivane su i rakete „tomahavk“. NATO saopštava o uništavanju bunkera, oklopnih vozila, skladišta sa oružjem, vojne infrastrukture. Srpski izvori govore o stradanju nedužnih civila, bez podataka.

Upotreba sile i šatl-diplomatija daju rezultate. Srpske snage povukle su teško naoružanje iz okoline Sarajeva. Pod međunarodnim pritiskom, Hrvatska zaustavlja ofanzivu u zapadnoj Bosni i povlači svoje regularne trupe iz te zemlje.

Posle višenedeljnih gotovo svakodnevnih pregovora koje Holbruk vodi s Miloševićem i Izetbegovićem, Klinton trijumfalno objavljuje da mir počinje 10. oktobra u ponoć, a mirovni pregovori dve nedelje kasnije. Uveče 11. oktobra sarajevske ulice osvetljene su prvi put su posle više od tri godine. Beogradski mediji ističu da je uspehu pregovora presudno doprinela Miloševićeva mirotvorna politika. Bilo je to trideset peto primirje i uvod u konačni mir.

Nastavlja se

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari