Teror olakšao deportovanje Jevreja 1

Prvo su Nemci streljali sve ratne zarobljenike, a zatim i sve ranjene Poljake. Šnadov je mogao da čuje korake prilaženja egzekutora. Sve što je mogao bilo je da leži bespomoćno i zatvori oči kada su strelci prišli bliže. Nemački vojnik ga je pogledao, pokrivenog od glave do pete krvlju njegovog konja. „Ovaj je mrtav“, promrmljao je vojnik, i krenuo dalje. Celih sedam sati Šnadov je još uvek ležao usred leševa, čekajući da Nemci završe s ubijanjem i odu. Kada se spustila noć, uspeo je da se iskobelja ispod konja i da napokon odbaci kacigu sa glave. Na njegovo zaprepašćenje, sva kosa na vrhu glave ostala je slepljena za sasušenu krv u kacigi. Bio je živ, ali je ostao delimično ćelav.

Šnadov je zamenio svoju uniformu za neku ukradenu odeću i ušunjao se nazad preko granice u Poljsku, kao jedini preživeli među prvim jurišnicima na Treći rajh. Vratio se kao poljski frizer i čekao da stignu pobednici. 15. septembra Nemci su konačno stigli u Solovo malo selo Ostrolenka, i poniženja su počela. Oficir Luftvafea je nacrtao liniju preko lica dvojice Jevreja odanih običajima i naredio Solu da im dopola obrije brade, ne shvatajući da je i sam berberin bio Jevrej. Nakon što je naterao Jevreje da plate Solu, oficir ih je primorao da puze na stomacima u dužini od nekoliko stambenih blokova.

Znao sam da je došla nova realnost. Pola bloka dalje od mene nalazila se jednokrilna zgrada koja je pripadala savetu jevrejske zajednice. Video sam da Nemci tamo dovoze u kamionu desetak Jevreja. Zaključali su ih u kamion i jedan Nemac, u beloj uniformi, sa velikim nožem, pozvao je prvog Jevrejina da uđe u zgradu. Stajao sam, gledao. Posle pet minuta, Nemac se pojavio sam. Cela njegova uniforma je bila natopljena krvlju, a nož je bio krvav. Jednog za drugim je pozivao Jevreje u zgradu, i pojavljivao se sve obliveniji krvlju. Činilo se očiglednim da je jednog po jednog klao Jevreje. Četvrta žrtva umrla je pre nego što je ušla u zgradu. Pala je na zemlju, ubijena srčanim udarom.

U stvari, to je bila jeziva nemačka šala. Oni su samo klali guske i hteli da vide do koje mere mogu uplašiti Jevreje. NJihovo zastrašivanje je imalo praktičan cilj: teror će učiniti Jevreje lakšim za deportovanje. Takav pristup je delovao veoma dobro u Nemačkoj. U ranim danima, nacisti nisu na veliko ubijali Jevreje; oni su ih jednostavno isterivali do neke tuđe zemlje. Kada je stiglo naređenje da Jevreji iz Šnadovljevog sela imaju dvadeset i četiri sata da se evakuišu, nije bilo nikog ko nije poslušao

Hitler-Staljinovim paktom iz avgusta 1939. godine Poljska je podeljena, i Nacisti su masovno odvozili Jevreje preko granice u sovjetsku okupacionu zonu. Bila je prava ironija da je 1939. godine jedini nacionalni lider voljan da prizna Jevreje bio veliki antisemita Josif Staljin. Ipak, duboko religiozni poljski Jevreji plašili su se ateističkog boljševika.

Šnadov je već izgubio jednog brata u borbi protiv komunista 1920. godine. Tada to nije mogao znati, ali ubrzo će izgubiti još dvojicu. Najpre je njegov mlađi brat umro od bolesti, a zatim je njegov stariji brat, bivši oficir poljske armije, bio uhapšen od strane Sovjeta i navodno poslat u „Sibir“.20 Tek 1991. godine sovjetska vlada je konačno priznala da je NKVD ubio hiljade zarobljenih poljskih oficira i sahranio ih u masovnoj grobnici u Katinskoj šumi. Šnadovljev brat je bio među njima.

Dana 5. oktobra, Šnadov, njegova porodica i komšije prispeli su u grad Lomjev (Lodja) u sovjetskoj zoni Poljske, gde je Sol otvorio „Berbernicu za izbeglice“. NJegova jednostavnost i umeće govorenja više jezika (ruski, nemački, poljski, hebrejski i jidiš) učinili su ga popularnim. Aprila 1940. godine sovjetske vlasti su odlučile da nešto učine sa masama Jevreja potisnutim u sovjetskoj zoni Poljske. Pravni sovjetski pasoši ponuđeni su onima koji bi pristali da se presele dalje na istok. Pobeći što dalje od nacista izgledalo je kao dobra ideja u to vreme, tako da je Šnadov postao državljanin Sovjetskog Saveza. On i njegova porodica su preseljeni u mali grad Molchad u Belorusiji, ili tadašnjoj Beloj Rusiji.

Nastavlja se

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari