Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv petorice pripadnika rasformirane Jedinice za specijalne operacije (JSO) zbog lažnog svedočenja, saopštilo je juče to tužilaštvo. Ostaje nejasno zašto je tužilaštvo čekalo oko dve godine, od kada je postala pravosnažna presuda za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Podsetimo, novembra 2009. Vrhovni sud Srbije potvrdio je u trećem stepenu presudu za ubistvo Miodragu Ulemeku Legiji i Zvezdanu Jovanoviću. U praksi, postupak za lažno svedočenje najčešće se pokreće odmah nakon pravosnažne presude, ali postoji i mogućnost da se taj postupak pokrene i odmah nakon svedočenja.


U saopštenju Tužilaštva se navodi da je optužnica podneta protiv Boška Jovića, Aleksandra Popovića, Miće Petrakovića, Dragoslava Krsmanovića i Zorana Gulića. Oni se terete da su na suđenju za ubistvo premijera, kao svedoci, dali lažne iskaze u korist optuženih.

Jović i Popović se terete da su u toku glavnog pretresa dali lažne iskaze da su 12. marta 2003. bili sa Zvezdanom Jovanovićem u stanu na Bežanijskoj kosi u vreme ubistva premijera Đinđića, dok su Petraković, Krsmanović i Gulić na pretresu izjavili da su videli Jovanovića 11. marta 2003. na heliodromu u Kuli.

„Navedeni iskazi su u potpunoj suprotnosti sa činjenicama utvrđenim u pravosnažnoj presudi Posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu, i imali su za cilj da daju alibi Zvezdanu Jovanoviću u vreme atentata i time ospore tezu optužnice da je Jovanović izvršio atentat na Đinđića“, navodi se u saopštenju.

Interesantno je da većina pripadnika JSO posle lažnog svedočenja ostala da radi u MUP Srbije koji nije mogao da pokrene disciplinski postupak, jer nije pokrenut sudski postupak.

Nekadašnji šef instruktora JSO Boško Jović je prema poslednjim informacijama radio u policiji u Bačkoj Palanci.

– Zvezdan me je pozvao mobilnim telefonom 12. marta ujutro i kad je čuo da idem do Rume, a zatim do Beograda, rekao mi je da svratim do njega i ostavim mu kasetu snimka sa obuke „beretki“, kad mi je to već usput. Stigao sam kod njega između 11.30 i 11.45. Kad je video da sam mu dao beta kasetu i da je nisam prebacio na VHS, što je trebalo da uradim, Jovanović me je „napušio“. Ostao sam tu oko 15 minuta, a zatim otišao – svedočio je svojevremeno Jović.

Bivši pripadnik kontraobaveštajne službe JSO Aleksandar Popović, prema poslednjim informacijama, radio je u policijskoj stanici Voždovac, a svedočio je svojevremeno da je na dan atentata video Jovanovića nešto pre 10 ujutru u sedištu JSO na Dedinju. On je tvrdio da je zatim bio u stanu Jovanovića od 11 do 12 časova na Bežanijskoj kosi i da ga je video uveče oko 19.30 u bazi u Kuli.

Na svedočenja Popovića i Jovića u obrazloženju presude maja 2007. sudija Nata Mesarović se posebno osvrnula.

– Iznenađujuće je da se radi o ljudima koji i danas obavljaju ozbiljne zadatke u MUP-u Srbije. Od 24. marta 2003, kada je Zvezdan Jovanović uhapšen, nijedan nije našao za potrebno da se javi sudu, tužiocu ili starešinama policije. Mogu da prihvatim da to nisu smeli da urade u vreme „Sablje“, ali nema opravdanja da su kao službena lica čekali da ih sud pozove da svedoče, iako je osoba kojoj daju alibi optužena za najteže krivično delo. Onda se odjednom pojavljuju i tvrde da su sa Jovanovićem bili neposredno pred sam atentat – izjavila je sudija Mesarović.

Inače, Jovanoviću su alibi dala, osim Popovića i Jovića, još trojica bivših oficira JSO, koji su posle rasformiranja Jedinice ostali u MUP-u Srbije – Mićo Petraković, Dragoslav Krsmanović i Zoran Gulić. Oni su svedočili da su Jovanovića videli 11. marta u bazi Jedinice u Kuli. Petraković radi u Žandarmeriji, dok je Dragoslav Krsmanović sada penzioner.

Krivičnim zakonikom za lažno svedočenje predviđena je kazna do pet godina zatvora.

Prema optužnici Specijalnog tužilaštva, Jovanović je tog dana iz Gepratove ulice čekao da mu premijer dođe na nišan. Ova trojica svedoka tvrdila su da je tog dana u Centru JSO održana padobranska obuka pripadnika „alpinističkog tima“. Ulemek je, prema njihovom svedočenju, prisustvovao izvođenju padobranskih skokova, dok je Zvezdan Jovanović izvodio skokove.

Za lažno svedočenje 30 meseci

Bivši pripadnici JSO Dejan Ivković, Nenad Ćebić i Vukašin Vukašinović osuđeni su svojevremeno u Prvom osnovnom sudu u Beogradu na po 10 meseci zatvora zbog krivičnog dela lažno svedočenje. Sud je utvrdio da su davali lažni iskaz na suđenju Miloradu Ulemeku Legiji i još četvorici pripadnika rasformirane Jedinice za specijalne operacije, u vezi s atentatom na predsednika SPO Vuka Draškovića u Budvi, 2000. godine, tokom suđenja u Specijalnom sudu. Sva trojica bivših pripadnika „crvenih beretki“, koji su dobili otkaz u MUP-u, tokom suđenja negirali su navode optužnice da su lažnim svedočenjem hteli da dovedu sud u zabludu. Ivković, Ćebić i Vukašinović svedočili su i na suđenju za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića.

Zanimljiv svedok iz Jedinice za zaštitu svedoka

Interesantno je zašto optužnicom za lažno svedočenje nije obuhvaćen i Slaviša Krstić. On je u januaru 2007. na suđenju za ubistvo premijera pokušao da pruži alibi svom nekadašnjem komandantu, rekavši da je Ulemek 12. marta 2003. bio u svojoj kući u Filmskom gradu, „jer su mu deca bila bolesna“. Krstić je interesantan pošto je u vreme svedočenja bio zaposlen u Jedinici za zaštitu svedoka MUP Srbije, koja je, između ostalog, zadužena i za čuvanje svedoka saradnika. Krstić, prema poslednjim informacijama, i dalje radi u Upravi za obezbeđenje MUP-a Srbije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari