Povodom dokumenta koji je Vladina Komisija za istraživanje ubistava novinara dostavila Tužilaštvu za organizovani kriminal, sačinjenog nakon obavljenog razgovora sa bivšim načelnikom resora Državne bezbednosti Radomirom Markovićem, upućen je zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja Bezbednosno-informativnoj agenciji, izjavio je za Danas specijalni tužilac Miljko Radisavljević.

– Zahtev je upućen kako bi se proverili navodi osuđenog Markovića, i to sa nalogom da se u slučaju pronalaženja spornih 15 dosijea oni oduzmu od lica u čijem su posedu, kaže Radisavljević.

On je ovo rekao na pitanje Danasa da li će biti pokrenuta istraga povodom navoda iz saopštenja Komisije da se 15 dosijea političara iz vremena Slobodana Miloševića nalaze kod Markovićeve supruge Ivančice.

Našem listu Ivančica Marković je dostavila opširnu pisanu izjavu u kojoj navodi da je reč o „namerno plasiranim neistinama“ kao vidu pritiska i na njenog supruga i na državu, u trenutku kad treba da se odluči o njegovom pomilovanju.

„Moj suprug u ovom trenutku predstavlja idealnog kandidata da mu se stavljaju reči u usta, jer nema mogućnosti da se brani, pošto je u zatvoru na izdržavanju kazne, na koju po zakonu nije ni mogao da bude osuđen. S druge strane ja, kao civil, nikada nisam bila upućena u poslove mog supruga, niti sam videla, a kamoli bila u posedu nekakvih tajnih dosijea“, navodi Markovićeva.

„Hipotetički je moguće da se iz službe bezbednosti prisvoje osetljivi podaci, ali s obzirom na procedure to ne bi smelo da se dogodi“, kaže za Danas profesor Andreja Savić, prvi direktor Bezbednosno-informativne agencije, koji je njome rukovodio u vreme kada je resor Državne bezbednosti preimenovan u BIA.

Prema njegovom, kako je istakao, „ad hok“ pogledu na navode u medijima da je nekadašnji šef RDB Radomir Marković zadržao u svom posedu osetljive podatke o ratnim zločinima i tajne dosijee političara, Savić smatra da treba „razdvojiti objektivno i subjektivno“.

– Objektivno su procedure i precizno definisani mehanizmi kako se pristupa osetljivim podacima. Subjektivno, navodi o Radomiru Markoviću su ispolitizovani i to previše, imajući u vidu da je sve to već procesuirano na sudu, odnosno da je sudski utvrđeno činjenično stanje, smatra Savić.

Sa druge strane, vođa SPO Vuk Drašković izjavio je elektronskim medijima da nije samo reč o dosijeima lidera nekadašnje opozicije, nego i o podacima o ratnim zločinima.

– Radomir Marković ucenjuje tajnim dosijeima o liderima opozicije, koje je on montirao posle 5. oktobra 2000. Marković ucenjuje i dokumentima o sadašnjim čelnicima Vlade, koje su montirali njegovi ljudi u BIA i VBA. Ne preti samo falsifikatima nego i dokumentima o zločinima „crvenih beretki“ i drugih paravojski na Kosovu nad Albancima i Srbima, i takvim zločinima u Bosni. Verovatno je na tom spisku ubistvo američkih državljana braće Bitići. Marković je naređivao zločine, a naloge je dobijao od šefa države. I Haškom tribunalu, kao svedok na suđenju Miloševiću, nudio je nagodbu: Da mu Hag ukine optužnicu za Ibarsku, a on bi rekao sve što zna o zločinima u Bosni, na Kosovu i u Srbiji koje je naređivao Milošević. Tužilac Džefri Najs je odbio takvu nagodbu. Srbija je na kolenima dok se kriju ti zločini i Markovićevi tajni dosijei, tvrdi Drašković, dok dnevnik Politika piše da je reč o podacima koji bi mogli da oslabe poziciju Srbije u sporu sa Hrvatskom pred Međunarodnim sudom pravde.

Marković je u zatvoru od 2001, a 2008. je osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva na Ibarskoj magistrali.

Od Batića do Čede

Radomir Marković je 2009. odlukom Vrhovnog suda oslobođen optužbe za prisvajanje dosijea, a prethodna suđenja su bila zatvorena za javnost. Prema dostupnim podacima iz tog procesa, dosijei su se odnosili na Vladana Batića, Nebojšu Čovića, Vuka Obradovića, Srđu Popovića, Zorana Đinđića, Vesnu Pešić, Vojislava Koštunicu, Dragana Milovanovića, Dragoljuba Markovića, Žarka Koraća, Milana St. Protića, Milana Jovanovića, Ivana Marovića, Slobodana Homena i Čedomira Jovanovića.

Antić: Nema obećanja

Savetnik predsednika Srbije Oliver Antić potvrdio je da je razgovarao s Radomirom Markovićem o njegovom zahtevu za pomilovanje, ali je rekao da mu pomilovanje nije obećao, jer o tome odlučuje predsednik Srbije. On je dodao i da tom prilikom Marković nije pominjao 15 tajnih dosijea o kojima se govori u saopštenju Komisije za istraživanje ubistva novinara. Antić je dodao i da je s Markovićem razgovarao i o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije i da mu je bivši šef DB rekao da nema nikakve veze s tim i da ništa ne zna o tom ubistvu.

Selaković dao negativno mišljenje

Ministar pravde Nikola Selaković dao je negativno mišljenje o molbi za pomilovanje Radomira Markovića. „U davanju negativnog stava rukovodio sam se osuđujućom presudom za izuzetno teška krivična dela za koja je Marković osuđen. On je osuđen za krivična dela koja utiču na čitavo društvo i to je jedan od razloga što sam protiv pomilovanja. Kada je reč o izuzetno teškim krivičnim delima koja utiču na javno mnjenje, na opšte stanje svesti u Srbiji, o krivičnim delima koja ukazuju na mračne i tamne delove prošlosti, moj stav će biti takav“, poručio je Selaković. Dodao je i da je, shodno proceduri, molbu prosledio predsedniku Tomislavu Nikolicu, koji ima „suvereno pravo“ da o njoj odluči. M. R. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari