Kulminirali su različiti pritisci i žestoka trvenja u vrhu policije povodom veza članova narko-klana Šarić – Radulović sa vrhom MUP, ali se istraga zasad odvija u skladu sa nalogom Tužilaštva za organizovani kriminal, saznaje Danas u bezbednosnim krugovima. Tužilaštvo je naložilo policiji da „prikupi potrebna obaveštenja“ o snimcima na 130 diskova, koje su sačinili Uprava kriminalističke policije i BIA tokom tajnog praćenja članova klana, i najavilo da će u istrazi „ići do kraja“.

Povodom tvrdnji koje su o tim vezama objavljene u svim medijima, kao i javnog priznanja premijera i ministra policije Ivice Dačića da se sreo sa Rodoljubom Radulovićem, juče su se oglasili i vicepremijer Aleksandar Vučić i direktor policije Milorad Veljović.

– Verujem da Ivica Dačić nije počinio krivično delo, ali ja se tu ništa ne pitam, već nadležni državni organi… Žestina kojom su se pojavljivale informacije nanele su štetu zemlji. Naše je da to popravimo, kaže Vučić, koji je i koordinator tajnih službi. On je dva puta podvukao da pomenute informacije nisu procurile iz bezbednosnih službi (što implicira da nisu potekle iz BIA, VOA i VBA).

– Informacije koje ja imam, a sa kojima nije upoznata javnost, i dalje su državna tajna. One i dalje neće biti dostupne javnosti, ali hoće nadležnim državnim organima – istakao je Vučić za TV Prva.

Na pitanje hoće li vođa narko-klana Darko Šarić biti uhapšen u prvoj polovini godine, kako je više puta do sada rekao, Vučić je odgovorio da ne može da obeća, ali da veruje da će biti tako. Upitan da li su tačni navodi medija da se Šarić nalazi u Cirihu, rekao je „da su tačni ne bi se pojavili u medijima“.

Direktor policije Milorad Veljović izjavio je pak da, nakon otvaranja „afere Šarić“, nije u sukobu s premijerom i ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem. Inače, proteklih godina sukob njih dvojice važio je za javnu tajnu.

– U korektnim smo odnosima. Nikada između nas dvojice nije bilo problema, niti ima razloga da ih bude. Pojedinci u MUP-u, ali i izvan njega pokušavaju da prikažu naš odnos u sasvim drugom svetlu. Verovatno je interes onih koji puštaju te priče da borba protiv korupcije i kriminala krene u nekom drugom pravcu, rekao je Veljović za Politiku.

O kontaktima članova Šarićevog klana, podatke imaju i službe drugih zemalja, a još više kada je reč o operaciji pranja novca od droge, u kojima je, prema medijskim navodima, učestvovalo čak 600 firmi iz Srbije. Značajan broj tih firmi je iz Vojvodine, pa se u pojedinim bezbednosnim krugovima upravo postavlja pitanje koliko je informacija pokrajinskih politički vrh imao o tome. U istragu o švercu droge i pranju tako zaraćenog novca kartela Radulović – Šarić, od samog početka 2009. uključene su policije, tužilaštva i obaveštajne službe SAD, te američke agencije za suzbijanje narkotika DEA, zatim službe Holandije, Španije, Italije, Belgije, Urugvaja, Argentine i Bolivije. Takođe, i srpska BIA i Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal. Prema izvoru Danasa koji je upoznat sa istragom, „od prvog dana u istragu su bile uključene policije, agencije i tužilaštva svih ovih zemalja, a tako je i danas“.

S obzirom da je Šarić početkom 2010. u pismu javnosti i Specijalnom sudu, upućenom preko advokata, tvrdio da nema mogućnosti za fer suđenje u Srbiji, hipotetičko je pitanje da li bi mogao da bude procesuiran u Crnoj Gori.

Danasovi pravosudni izvori izričiti su u tome da to nije moguće, uprkos tome što je Šarić iz Pljevalja i što ima dvojno državljanstvo. Isto važi i za Radulovića, koji je iz Kotora, i kome se sudi u odsustvu za pranje novca, a optužnica za šverc kokaina treba da bude pridodata postojećem postupku. Obojica, ukoliko postanu dostupni srpskim organima gonjenja, biće i procesuiran u Srbiji, navode sagovornici Danasa, odbacujući svaku moguću spekulaciju na ovu temu.

Radulović se inače preko medija takođe oglasio pismom i to prekjuče, tvrdeći da je „žrtveni jarac“, ali autentičnost te poruke nije potvrđena.

Kao što je poznato, protiv ogranaka ovog kartela vođeni su procesi u Crnoj Gori, BiH i Sloveniji, a u Podgorici je njegov brat Duško Šarić osuđen na osam godina zatvora, zbog pranja novca. I premijer Ivica Dačić i predsednik Tomislav Nikolić, prilikom nedavnih zvaničnih poseta Podgorici, u crnogorskim medijima dali su više izjava o potrazi za Šarićem. Sekretar MUP Vladimir Božović, zadužen za unutrašnju kontrolu, nedavno je najavio da će biti pokrenuta istraga kako je Šarić stekao državljanstvo Srbije 2005. Prema nepotvrđenim informacijama iz bezbednosnih krugova, to je upravo godina od koje srpske službe prisluškuju Šarića, iako navodno zapisi o tome postoje tek od 2008.

Veljović: Nebitan odnos sa Dačićem

Direktor policije Milorad Veljović je dodao da je njegov i Dačićev odnos apsolutno nebitan, te da oni nisu u MUP da bi se voleli ili mrzeli, nego da bi se borili protiv kriminala i korupcije. „Ponavljam da Tužilaštvo za organizovani kriminal vodi slučaj i da odluka o tome ko će biti saslušan a ko ne, bez obzira na ime i prezime i funkciju koju obavlja, ne zavisi od policije“, rekao je Veljović na pitanje da li će saslušati premijera Dačića u tom postupku. On je takođe odbacio i optužbe da je susret Radulovića i Dačića izvukao iz arhive, odnosno iz fioke, jer se Dačić protivi njegovom ponovnom imenovanju za direktora policije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari