Srpska napredna stranka do sada je prikupila 982.000 potpisa građana za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, ali još nema praktične koristi od ove akcije. Izgubili su na vanrednim lokalnim izborima u Negotinu, pre toga u Odžacima, iako njihovi funkcioneri tvrde da većina građana želi promene.

Funkcioner SNS Marko Đurić kaže da je peticija, za razliku od drugih vidova borbe, kao što su ulični protesti, protest koji ima veliki demokratski legitimitet i predstavlja odraz i dokaz zrelosti i SNS i ukupnih političkih prilika u Srbiji.

Naprednjaci ne žele da porede izborne rezultate na lokalnom nivou i prikupljanje potpisa za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Navode da su i očekivali da budu četvrti ili peti u Negotinu, mada je njihov funkcioner Božidar Delić u ranijem razgovoru za Danas bio izričit najavljujući ubedljivu pobedu. Razloge za poraze u pomenute dve opštine SNS pronalazi u ponašanju vladajuće koalicije koja je „pokupovala i podmitila sve što je mogla“, ali i obećavaju da će na predstojećim izborima u Aranđelovcu pobediti.

Za razliku od naprednjaka, Srđan Milivojević iz DS kaže da se Timok pre par nedelja izlio u Zaječaru, a da su se „neki prošle nedelje podavili u Negotinu“.

– Posle izbornog debakla narodnjačko-naprednjačke koalicije, bilo bi najpametnije da oni tih milion potpisa predaju Borisu Tadiću s molbom da se izbori odlože za dve godine, jer je očigledno da oni za proveru pred biračima nisu sposobni i da nisu dorasli politički protivnici DS. To što su skupili milion potpisa ne znači ništa, jer u Srbiji ima 6 miliona birača. To znači da pet miliona podržava ovu vladu, a treba podsetiti i da je Boris Tadić sam dobio dva miliona glasova na izborima – kaže Milivojević i dodaje da ga prikupljanje potpisa SNS podseća na onu narodnu poslovicu „Dokon pop i jariće krsti“.

On podseća naprednjake da i pored toga što „mašu“ peticijom, moraju da znaju da se njome vlada ne može oboriti i ističe da je vlada stabilna samim tim što ima stabilnu većinu u parlamentu.

Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS, kaže da je naprednjačka akcija prikupljanja potpisa legitimna.

– Legitimno je da jedna opoziciona partija želi da stekne legitimitet na izborima, ali mislim da će za to morati da sačekaju 2012. Za njih je možda važno da budu u treningu – kaže Ružić.

Njegov koalicioni kolega Vlajko Senić iz G17 plus upozorava da prikupljeni potpisi ne znače da će izbora i biti.

– Neću da budem maliciozan i reći ću da ipak verujem da su potpisi zaista prikupljeni. Normalno je da SNS, koju podržavaju građani, pokuša da tu podršku formalizuje na izborima, ali to ne znači da će do njih i doći – kaže Senić.

Značaj prikupljanja potpisa Rade Obradović, poslanik DSS, vidi u podatku koliko je ljudi trenutno nezadovoljno.

– Broj potpisa pokazuje šta građani Srbije misle o aktuelnoj vlasti -kaže Obradović. A Velimir Ilić, lider Nove Srbije, stranke koja se uključila u prikupljanje potpisa, priznaje da narodnjaci i naprednjaci sada nemaju većinu među građanima, ali da će ako treba prikupiti i nekoliko miliona potpisa kako bi došlo do raspisivanja izbora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari