Sve parlamentarne političke stranke u Srbiji, i skupštinska većina i opozicione DS i NDS, zalažu se za najavljenu promenu Ustava. SNS, NS i SPS ovo pitanje vezuju za ulazak u EU, ali se svi zalažu za postizanje najšire društvene saglasnosti o ovom pitanju.


Istovremeno, vanparlamentarna DSS poziva naprednjake da se izjasne da li je za SNS važeći sporazum Vojislava Koštunice i Tomislava Nikolića o podršci Nikoliću u drugom krugu predsedničkih izbora, u kome je jasno napisano da će se Ustav Srbije menjati samo uz saglasnost dve stranke.

Aleksandar Popović, zamenik predsednika DSS, izjavio je za Danas da „nije bitna promena na mestu predsednika stranke“ i da za „DSS sporazum Koštunica – Nikolić važi, a na SNS je da kažu da li njegov potpis vredi ili ne“. On ističe i da su, „sa izuzetkom LDP i Lige socijaldemokrata Vojvodine, sve stranke podržale važeći Ustav u vreme njegovog donošenja, a da sad, u relativno kratkom roku za ovakav dokument, izlaze sa primedbama, što ukazuje da te primedbe ne stižu iz tih stranaka, nego sa drugog mesta“. „Neki otvoreno govore da to Brisel zahteva“, kaže Popović.

Zoran Babić, šef poslaničke grupe naprednjaka, objašnjava za Danas da „SNS razume i poštuje platformu sa DSS“, ali i da „većina ne može da robuje manjini i politici jedne stranke koja je protiv EU i za koju su građani na izborima rekli šta misle“. Babić smatra da je promena Ustava deo završne faze pristupanja EU i ističe da se SNS zalaže za efikasniju, jeftiniju državu, kao i bolji, efikasniji i manji parlament od 150 poslanika.

„Pitanje Ustava ne treba svoditi na dnevnopolitičku temu. Za njegovu promenu potreban je opšti konsenzus svih relevantnih političkih činilaca na sceni Srbije. Spremni smo za razgovor, ali moramo da imamo jasnu političku platformu šta je to što treba da promenimo“, kaže za Danas Đorđe Milićević, zamenik šefa poslaničke grupe SPS.

Socijalisti smatraju da promena Preambule Ustava, koja se tiče Kosova, nije glavno pitanje, već mora da se vidi šta Evropska komisija ima kao primedbe ili šta Beograd misli da treba da se promeni kako se Ustav ne bi menjao svake tri-četiri godine.

Dubravka Filipovska, poslanica Nove Srbije, smatra da Ustav treba prilagoditi Evropskoj uniji, čiji član Srbija planira da postane do 2020. godine. Ona smatra da je sada preuranjeno govoriti koji će se delovi Ustava promeniti, dok šef poslaničkog kluba NDS Marko Đurišić ocenjuje da „mnoge delove Ustava treba promeniti“. NDS je, kaže Đurišić, spremna da se uključi u dijalog o promeni dela ili celog Ustava, ali tu vrstu dijaloga može da pokrene samo vladajuća koalicija.

„Ustav treba da se menja i u tome mora da se slože sve relevantne političke partije“, stav je Zorana Živkovića, poslanika i lidera Nove Stranke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari