Nakon što su se Danasu javili radnici Zdravstvene ustanove Apoteka Vranje koji su dobili „anketni poziv“ da se izjasne o tome da li su spremni da uz otpremninu napuste svoja radna mesta u skladu sa „novom sistematizacijom“, na koju je saglasnost dalo i Ministarstvo zdravlja, pojašnjenja samo zatražili od gradonačelnika Vranja Zorana Antića, s obzirom da je grad osnivač ove zdravstvene ustanove.

p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }a:link { }

Planom otpuštanja bez posla bi ostao najveći broj operatera na unosu recepata, kao i deo visoko stručnog kadra, pomoćnica direktora za pravna pitanja, portparol ustanove i druga lica. Na osnovu uvida koji je Danas imao u dokument nove sistematizacije predviđeno je zapošljavanje dva šofera, a bez posla bi ostali i radnici u apotekama u Surdulici, Vladičinom Hanu, Trgovištu, a samim tim bi bile zatvorene i dnevne apoteke u brdsko-planinskim selima na širem području Pčinjskog okruga i u vranjskoj opštini.

„Apoteka Vranje nije dobila saglasnost osnivača i prvi put čujem da je izmenjena sistematizacija. Osnivač je jedinica lokalne samouprave i pouzdano mogu reći da nismo obavešteni o otpuštanju 20 radnika“, navodi u pisanom odgovoru gradonačelnik Antić. On ističe da se u ovom slučaju, pošto je direktorica ZU Apoteka Vranje Olivera Tomić na tu funkciju izabrana kao kandidat Jedinstvene Srbije, kao koalicionog partnera socijalista u lokalnoj vlasti, „ne vidi nikakvu predizbornu političku diverziju“, ali navodi da se „svaka procedura pa i o eventualnom otpuštanju mora poštovati“.

Antić precizira da će sve pritužbe koje su do njega stigle od strane radnika koji su „na listi za otpuštanje biti proverene u direktnom razgovoru sa direktoricom, članovima UO i Nadzornog odbora kao i menadžmentom apoteke, a nakon toga biće preduzete i mere u skladu sa Statutom grada, ove ustanove, a u skladu sa pravima radnika“.

Novinar lista Danas pokušao je da stupi u kontakt sa Oliverom Tomić, ali se ona nije odazivala na mobilni telefon. Uspeli smo da razgovaramo sa njenom asistentkinjom, Marinom Štošić, koja nam je rekla da je veoma zauzeta i da ne može da govori o tome. Danas je uputio i pisana pitanja predsedniku Gradskog odbora Jedinstvene Srbije u Vranju Nenadu Maniću da „razjasni mogućnost otpuštanja radnika iz ustanove na čijem je čelu direktorica član JS“, ali odgovor nije stigao.

Višemilionski gubici

Gradsko veće je u više navrata razmatralo izveštaj o poslovanju ZU Apoteka Vranje, koji je pokazao višemilionske gubitke do kojih je došlo usled promene zakonske procedure u nabavci lekova koja je centralizovana, kao i zbog dugovanja RFZO svim apotekarskim, pa i vranjskoj ustanovi, ali po oceni gradonačelnika Vranja postoje i „drugi faktori koji su uzrokovali negativno poslovanje“. U apoteci trenutno radi 108 zaposlenih, a na osnovu „nove sistematizacije“ Ministarstvo dozvoljava maksimalni broj od 111 radnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari