Porodični seminar "Život je lep" 1

„Ovo je mesto koje je od januara do septembra 1940. godine bilo jedina mirna luka na putu za obećanu zemlju Jevreja, žrtava nacizma“, ispisano je na spomeniku žrtava Kladovoskog transporta na Dunavskom keju u Kladovu na kome su minulih prazničnih dana delegacije Saveza jevrejskih opština Srbije i opštine Kladovo položile cveće. Polaganje cveća i prigodan program kraj spomenika, koji je u oktobru 2002. godine podigla opština Kladovo, tek su deo programa tradicionalnog porodičnog seminara „Život je lep“, koji se već osmu godinu održava u ovom podunavskom gradu.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Cilj tradicionalnog okupljanja jeste da se članovi Saveza jevrejskih opština Srbije druže, upoznaju i uče o svom poreklu i judaizmu, druže se sa meštanima Kladova i da se kroz priču o Kladovskom transportu ne zaborave žrtve i plemenitost Kladovčana koji su jevrejskim izbeglicama makar na nekoliko meseci, pružili utočište.

Porodični seminar organizuje Savez jevrejskih opština Srbije, krovna organizacija jevrejskih opština koja predstavlja jevrejsku zajednicu Srbije u zemlji i inostranstvu i vodi poverene poslove radi ostvarenja zajedničkih ciljeva od interesa za celu zajednicu, u saradnji sa ustanovama u gradu domaćinu. Višednevni program činila su zanimljiva predavanja, radionice u kojima su učestvovali osnovci i srednjoškolci iz Kladova, programi za decu. Svoj koncert u okviru seminara „Život je lep“ imao je hor „Braća Baruh“, a pozorište „Kralj David“ izvelo je predstavu „Neidentifikovani prtljag“. Programi su bili otvoreni za zainteresovanu publiku iz Kladova, a svake godine se organizuju u saradnji sa Bibliotekom „Centar za kulturu“ Kladovo.

Stanica u bekstvu iz nacističkog pakla

Istorija je zabeležila da je krajem oktobra 1939. godine oko 1.200 Jevreja iz Nemačke, Austrije i Čehoslovačke preko svojih organizacija i preko organizacija koje su se posebno bavile pokušajem spasavanja Jevreja, organizovano krenulo na veliko putovanje do Palestine, kako bi se spasili od nacističkog pakla u Nemačkoj. Planirano je da se Dunavom putuje do Suline, odakle bi prekomorskim brodom izbeglice putovale do Palestine. Nedostatak tranzitnih viza i viza za ulazak u Palestinu zaustavio je u Kladovu tri broda – Car Dušan, Car Nikola II i Kraljica Marija, na kome su se nalazili Jevreji. Nažalost, u Kladovu je zbog blizine Nemaca u Rumuniji postalo opasno, pa su u septembru 1940. godine šlepovi putnike vratili natrag do Šapca. Sa nemačkom okupacijom Jugoslavije i u Šapcu su zavedene mere od kojih su Jevreji bežali, a posle rata napravljen je spisak od 1.057 imena pobijenih muškaraca i žena, austrijskih, nemačkih, slovačkih i šabačkih Jevreja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari