Liga socijademokrata Vojvodina uputila je dopis ministru prosvete Srđanu Verbiću i pokrajinskom sekretaru za obrazovanje Mihalju Njilašu, u kojem traže da se u što kraćem roku u vojvođanske osnovne škole uvede izučavanje jezika društvene sredine za početak kao ogledni predmet.

U ovoj stranci podsećaju da je Odbor za obrazovanje Skupštine AP Vojvodine još pre pet meseci usvojio zaključak kojim se sugerisalo Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine da se izučavanje jezika društvene sredine uvede kao ogledni predmet za osnovce širom Vojvodine. Pošto nije bilo odjeka povodom ove inicijative, LSV ponovo obnavlja zahtev.

– Lokalna samouprava u Subotici godinama je tražila da se u nekoliko osnovnih škola uvede izučavanje ovog jezika i Ministarstvo prosvete je 2012. godine dalo zeleno svetlo za to. Znači, imamo način na koji se ovaj problem može rešiti i tim putem treba ići –navodi pokrajinski poslanik Aleksandar Marton.

Narodna poslanica LSV Olena Papuga kaže da je bilingvalnost, barem na teritoriji Vojvodine, bila normalna stvar i da su građani govorili po dva ili tri jezika. Papuga je istakla i da jezik društvene sredine nije služio samo za sporazumevanje, već i za međusobno poznavanje svojih komšija, različitih kultura koje se prožimaju kroz Vojvodinu.

– LSV se na više načina zalagala za uvođenje jezika društvene sredine, a i mi, narodni poslanici, smo se u svim svojim mandatima svih ovih godina trudili da tu svoju multijezičnost i multinacionalnost prožmemo kroz svoje amandmane i kroz raznorazne zakone koje se ne tiču samo obrazovanja i vaspitanja nego i nekih drugih oblasti. Borili smo se i za drugačiji tretman jezika nacionalnih zajednica u zakonima o obrazovanju – kaže Olena Papuga.

Funkcioner LSV Jan Litavski smatra da nema razloga da se odugovlači sa uvođenjem jezika društvene sredine u osnovne škole. Prema njegovim rečima, do 1991. godine jezici nacionalnih zajednica su doživljavani kao bogatstvo i nije bilo incidenata zbog nerazumevanja.

– LSV je ponosna što se u AP Vojvodini čita, piše, razgovara na srpskom, mađarskom, rumunskom, rusinskom, slovačkom, hrvatskom jeziku i mnogim drugim jezicima. Kao što brinemo o čuvanju srpskog jezika i tradicije, jednako je važno da negujemo jezike nacionalnih zajednica koji žive na teirtoriji Vojvodine, jer je upravo kultura i raznovrnost ono što Vojvodinu čini posebnom i specifičnom – navodi Jan Litavski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari