Vlada je u načelu prihvatila ideju da se promeni stav u Krivičnom zakoniku koji kaže da se sve ukradeno ispod 15.000 dinara smatra sitnom krađom, te da policija i tužilaštvo ne mogu pokretati u ime države nikakve postupke u takvim slučajevima, kaže za Danas Balint Pastor, poslanik SVM u Narodnoj skupštini čija je stranka podnela amandman na tu odredbu.


– Mi smo razgovarali sa Slobodanom Homenom, državnim sekretarom u Ministarstvu pravde, i dogovorili se o prihvatanju te inicijative, a jedino je problem kada će skupština ponovo zasedati. S obzirom da je to zaista gorući problem, nadam se da će taj naš amandman ipak biti usvojen tokom marta, pre održavanja izbora. Ukoliko, ipak, ne bude sednice, trudićemo se da i predlog izmena Krivičnog zakonika dođe na dnevni red odmah na prvoj sednici novog saziva Skupštine. Jer, ako uzmemo u obzir činjenicu kolike su prosečne plate i penzije u Srbiji, onda je takvo limitiranje krađe nedopustivo. A sa krizom problem krađa je prosto eskalirao, dok je policija prosto nemoćna. Dobro je što je i sindikat policije podržao našu inicijativu, jer sada je stanje takvo da ni oni ne mogu da reaguju i rade svoj posao. Taj limit se mora smanjiti na bar tri hiljade. Ne bi bilo efekta ni da nema nikakvog limita, jer je prosto nerealno očekivati da država reaguje recimo i za krađu jedne žvake ili olovke. Ipak, nešto se mora promeniti budući da građani u pojedinim sredinama već predlažu da se sami organizuju protiv masovnih krađa i pljački, a to ne može biti rešenje – kaže Balint Pastor.

U nekim vojvođanskim mestima predlažu se civilne straže, a u Subotici je pre nekoliko godina bilo i takvih organizovanja građana koji su sami, uz saglasnost policije, patrolirali tokom noći svojim kvartovima. Reakcija građana je razumljiva ako se zna da gotovo nema kuće u Subotici koja se nije susrela sa ovim problemom. U jednoj od ulica u širem centru grada samo je jedna kuća opljačkana samo jednom – u sve ostale lopovi su ulazili po nekoliko puta, a rekord drži majstorska radionica u koju je provaljivano čak jedanaest puta. Ni u jednom slučaju policija i tužilaštvo nisu reagovali, budući da su odnete vrednosti bile ispod 15.000 dinara.

Poseban specijalitet poslednjih godinu dana su prodavnice – „kupac“ obiđe rafove, pokupi što mu je potrebno, i jednostavno išeta iz radnje. Prodavac za kasom nije baš u prilici da napušta radno mesto i juri za kradljivcem, a čak i kada se pomoću video kamere identifikuje provalnik i količina ukradene robe, teško se bilo šta može učiniti, jer kradljivci strogo paze da ukradena vrednost bar za dva dinara bude manja od 15.000 dinara, što je sasvim dovoljno da se preživi mesec. „Isterivanje pravde“ ostavljeno je vlasniku da oni štetu nadoknađuju kroz građansku parnicu – koja bi ih verovatno koštala više od ukradene robe.

Formirana civilna straža

Novi Sad – U Bačkom Petrovom Selu formirana je civilna straža kako bi bile sprečene učestale sitne krađe na imanjima meštana. Dvadesetak građana tog sela uključilo se u civilnu stražu i već noću počeli da patroliraju, kako bi sprečili kradljivce da nastave sa pljačkama, javili su vojvođanski mediji na mađarskom jeziku. Ove civilne straže nisu naoružane, a nastale su na inicijativu stranke Pokret mađarske nade. Kako je objašnjeno, te multietničke građanske straže, odnosno saradnja civila-dobrovoljaca i policije mogle bi da budu rešenje za narušenu javnu bezbednost.

Policija nije došla

Na dan kada je Rajko Jovanović (27) sekirom ubio Dragana Petrovića iz Bele Crkve i pokušao da siluje njegovo dete, policija nije prihvatila poziv jednog od meštana da dođe i interveniše. Naime, Jovanović je u nedelju najpre razlupao jednu prodavnicu u selu Vračevgaj, a kada su vlasnici pozvali policiju, rečeno im je da patrola neće izaći jer nema povređenih niti je bilo pretnji, ali i zato što su, kako je naveo prodavac, oštećene stvari manje vrednosti od 15.000 dinara. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari