Krize kapitalizma vode jačanju različitih krajnje desnih pokreta a fašizam jeste bitna tema kojom se treba baviti, s obzirom na to da u istoriji nema definitivnih pobeda i poraza, što će reći da 1945. godina nije označila konačan poraz fašizma. Svedoci smo da je od 1989. godine došlo do bujanja različitih krajnje desih opcija u svetu i kod nas, i u tom smisli treba razlikovati fašizam i krajnju desnicu, koja je širi pojam izneo je sociolog Jovo Bakić na tribini posvećenoj temi jačanja radikalne desnice koja je održana u zrenjaninskom Kulturnom centru.


– Svaki fašista jeste krajnji desničar ali svaki krajnji desničar nije fašista. Treba imati na umu i promene u okviru samog fašizma, kao i pitanje otkud fašizam, kome su rodno mesto 20-e godine dvadesetog veka. Može se reći da krize u kapitalističkom sistemu vode jačanju različitih krajnje desnih pokreta. Kada je krupnom kapitalu u interesu da krajnja desnica dođe na vlast, onda dođe i do finansiranja krajnje desnih pokreta. I Benito Musolini i Hitler su imali finansijere iz krupnog kapitala. U tom smislu krajnja desnica jeste krajnje sredstvo odbrane kapitalizma – naveo je Jovo Bakić.

Prema njegovom mišljenju, kad god se poremeti ravnoteža u idejnopolitičkom spektru, kad god jedna opcija slabi kao što je sada već dugo slučaj sa levicom, tada druge opcije jačaju, što je slučaj sa krajnjom desnicom, smatra Bakić. On upozorava da u nedostatku levice, desnica koristi njen rečnik.

– U samoj Srbiji ima radikalnih desničara koji nisu fašisti ali i neonacističke desnice, raznih fašinostalgičara i treba ih razlikovati. Kada se pogleda izvorni fašizam, u periodu od 1941-1945 godine vidi se zalaganje za korporatinu državu. Danas nećete naći u Srbiji, osim možda u Obrazu i Srpskoj akciji, grupu koja se zalaže za korporativnu stalešku državu. Umesto toga, krajnja desnica zalaže se za etnički čistu Srbiju, islamofobiju, antisemitizam. S obzirom da socijalna država jedva da postoji kod nas, otud se radikalne ideje lako šire. Rast nejednakosti je gorivo desnici – objašnjava Jovo Bakić

Radikalni desničar oseća nacionalnu ugroženost, a pripadnika radikalne levice ima u Vojvodini kako u redovima radikalnih grupa tako i među manjinama, dok je u Sandžaku na delu specifično religijski intonirana radikalna desnica, gde se lako ulazi u sukobljavanje , naveo je Bakić. Prema njegovom mišljenju država lako može da se obračuna sa takozvanim navijačima, koji po pravilu podržavaju desničarske organizacije u Srbiji, samo je potrebna politička volja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari