Sastanak na roglju zakazali su i održali zrenjaninski etnolozi svim zainteresovanim posetiocima koji su imali prilike da se u petak upoznaju sa starim banatskim običajima. “Banatsko veče – rogalj u Muzeju“ kustosi Etnološkog odeljenja zrenjaninskog Muzeja organizovali su u želji da predstave jedan od načina međusobnog upoznavanja, zbližavanja i razonode omladine sa sela u prvoj polovini 20. veka. Narodni muzej Zrenjanin realizovao je ovaj program pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje, a nadležni kustos za ovaj program je Branka Babić, etnolog.

Rogalj ili ćošak je mesto gde se najčešće okupljala seoska omladina u večernjim časovima, mada se ova reč koristila za skupove te vrste koji su se održavali na bilo kom mestu, objašnjavaju etnolozi. A sastajalo se kod kapije, ulaznih vrata, na uličnoj klupi ispred kuće. Kako je rogalj nekada izgledao i koje su se pesme pevale, dočarali su zainteresovanimaKUD Pionir, KC Svetozar Marković, Izvorna ženska pevačka grupa KUD-a Pionir, Izvorna pevačka grupa Seferini, gajdaš Vanja Ilijev i muzejski savetnik Miodrag Cvetić. Specijalne gošće programa bili su Gradnulički biseri, rekla je portparolka Narodnog muzeja Zrenjanin Sanja Vrzić.



Od šufnudli do dudovače

Za vreme Banatske večeri poslužen deo onoga što se smatra tradicionalnom banatskom hranom – štrudle sa makom, sirom i višnjama, krofne, šmarne, tašci, šufnudle, gomboce, grenadirmarš, a nakon roglja posetioci su mogli da probaju i domaće banatsko vino i rakiju dudovaču.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari