Nakon tri godine pripreme, ovih dana je u izletištu Borkovac kod Rume počela izgradnja otvoreno-zatvorenog olimpijskog bazena, pored kojeg će biti izgrađen i dečiji bazen, fitnes sale, teretane, restoran, tenisko igralište, kao i igrališta za odbojku, košarku, rukomet i fudbal. Lokalna vlast je za to u budžetu obezbedila 289 miliona dinara, saopštili su mediji.


Vest iz Rume zaintrigirala je mnoge Subotičane, jer im upravo i njihova lokalna samouprava poklanja bazen, koji se ubrzano gradi kako bi se svečana vrpca mogla preseći pre izbora. Međutim, dok će Rumljani dobiti olimpijski „king size“ bazen, dimenzije subotičkog su znatno skromnije, uz dodatni manji bazen za decu i neplivače. Rumljanski će pri tom moći da se transformiše po potrebi u otvoreni, a subotički će, bar kako je najavljeno, biti totalno zatvoren.

Ipak, ono što najviše razlikuje dva projekta, a što Subotičanima posebno ne da mira, jeste cena izgradnje. Dok će građane Rume olimpijsko plivanje koštati 289 miliona, Subotičani će se kupati u skromnom bazenu za čitavih 536 miliona dinara. Doduše, Rumljani pomenutu sumu plaćaju iz sopstvenih džepova kroz lokalni budžet, a Subotici je 536 miliona „iskeširala“ republička vlada kroz program pomoći građevinskoj industriji, ali se Subotičani ipak pitaju zašto je vlada dala par stotina miliona dinara više nego što treba.

To se zapitao i odbornik Srpske napredne stranke Radmilo Todosijević, a kako na skupštini kada se odlučivalo o bazenu nije dobio odgovor na svoje pitanje, odnosno zbog čega se gradi preskupi bazen od 1.532 evra po kvadratnom metru, kada već započeti bazenski kompleks, doduše pre 15 godina, košta tri puta manje, te je podneo protiv predlagača projekta, 29 odbornika skupštinske većine, i Gradskog veća, krivičnu prijavu. Prijava je naslovljena na Osnovno javno tužilaštvo i subotičku policiju, a osnov je donošenje odluke „protivne interesima grada“.

Na ovakvu računicu, koja se još u početku gradnje bazena pojavila među oponentima projekta, ministar Oliver Dulić je izjavio da je bazen sa gabaritima u kojima se gradi i predviđenom bazenskom tehnikom „mnogo jeftiniji od sličnih bazena koji se grade u nekoliko gradova Srbije. Bilo kakva priča da je to skuplje od bilo kog drugog bazena je netačna. On je ugovoren po cenama koje su danas prosek u Srbiji. Zato treba videti šta kaže struka, a ne gradski tračevi“, rekao je tada ministar Dulić, a prilikom svoje ponovne posete gradilištu poručio je da je reč o „građevinskom podvigu“ , jer je reč o najefikasnijem gradilištu u Srbiji, u okviru 250 postojećih gradilišta, te da je ovo „pravi građevinski podvig koji prevazilazi i granice naše zemlje“.

„Radilo se pod neverovatnim vremenskim uslovima, i bazeni će biti otvoreni za pet meseci od početka gradnje. Moram naglasiti i izuzetan kvalitet građevinskih radova i ovo je primer kako u Srbiji treba da se gradi u budućnosti“, rekao je Dulić.

Radovi na bazenu počeli su 7. decembra prošle godine, a prekidani su jedino tokom vanredne situacije usled polarnih temperatura.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari