Bolje je biti van EU, smatra većina Britanaca 1Foto: FoNet/AP

Tačno nedelju dana uoči referenduma o članstvu Ujedinjenog Kraljevstva u EU, tabor koji se zalaže za Bregzit vodi za šest poena u odnosu na suprotni, pokazali su juče rezultati ankete koji je sproveo Ipsos MORI. U dramatičnom obrtu u odnosu na maj, izuzimajući suzdržane, oko 53 odsto ispitanika se sada izjasnilo za izlazak iz Unije, dok je 47 odsto saopštilo da želi da ostane u evropskoj porodici, piše London ivning standard.

I neke druge ankete pokazuju da je više Britanaca za izlazak nego za ostanak u Uniji. Kako je izvestio EUobzerver, anketa Fajnenšel tajmsa ima rezultat 47:44, a Rojtersova 52:48.

Ovo je prvi put od kada je britanski premijer Dejvid Kameron obećao referendum u januaru 2013. da je kampanja za napuštanje Unije u prednosti u telefonskoj anketi koju na mesečnom nivou sprovodi Ipsos MORI. Imigracija je preuzela primat u odnosu na ekonomiju kao pitanje koje u velikoj meri određuje to kako će javnost glasati, što, kako ukazuje London ivning standard, daje priličan vetar u jedra bivšem gradonačelniku Londona Borisu Džonsonu i njegovoj kampanji za napuštanje Unije.

Rezultati ankete ukazuju na ogromnu skepsu u vezi sa tvrdnjama političara sa obe strane, a naročito u vezi sa prognozama posledica Bregzita koje su dali Kameron i britanski ministar finansija Džordž Ozborn. Samo 17 odsto Britanaca veruje da je Ozborn u pravu kada kaže da će nakon Bregzita britanska domaćinstva izgubiti 4.300 funti i dugoročno biti siromašnija, dok čak 70 odsto misli da on greši.

Gotovo polovina veruje Džonsonu koji tvrdi da Britanija nedeljno Evropskoj uniji šalje 350 miliona funti, iako su ga nezavisni stručnjaci kritikovali da obmanjuje javnost. Preciznije rečeno, čak 47 odsto ispitanika veruje Džonsonu, dok 39 odsto smatra da njegova tvrdnja nije tačna.

Više ljudi misli da će im za pet godina biti bolje van Unije nego u njenim okvirima, uprkos upozorenjima Vlade da će u slučaju Bregzita mnogi ostati bez posla i biće smanjeni prihodi.

Trideset tri odsto ispitanika smatra imigraciju najvažnijim pitanjem za odluku kako će glasati, što je za pet poena više nego pre mesec dana, a više od polovine njih je za Bregzit.

Međutim, petina ispitanika je izjavila da postoji mogućnost da do referenduma promeni odluku o tome kako će glasati, te agencije za ispitivanje javnog mnjenja ukazuju da je ishod ipak teško prognozirati.

Države osnivači Evropske unije Nemačka i Francuska upozoravaju da bi u slučaju Bregzita EU mogla da se „dezintegriše“, ali su obećale da će se boriti za jedinstvo evropskog bloka. „Ako Britanci odluče da odu, ne možemo sledećeg dana da nastavimo sa 28 minus jedan. To bi bio šok za EU, te moramo da pazimo da se višedecenijski proces integracije na kraju ne pretvori u dezintegraciju“, rekao je novinarima šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer na sastanku s njegovim francuskim kolegom Žan-Markom Eroom.

Ero je rekao da „bi Evropa mnogo oskudevala ako bi Velika Britanija odlučila da ode“. Dva ministra su se sastala u Štajnmajerovom biračkom okrugu u Brandenburg an der Havelu na zapadu Berlina, u želji da demonstriraju francusko-nemačko jedinstvo uoči glasanja u Britaniji. Takođe su poslali poruku da EU neće prestati (da funkcioniše) čak i ako Britanci odluče da odu. „Evropa ne može da bude statična. Želimo da Evropi damo novu dinamiku i to je naša odgovornost“, rekao je Ero.

Štajnmajer je dodao da „bi svi morali da daju međusobne garancije da Evropska unija može da se održi“. „Šta god da Britanija odluči, zajednički ćemo preuzeti odgovornost da obezbedimo garancije da će EU nastaviti (da postoji) i da može da funkcioniše“, rekao je Štajnmajer.

Nemački ministar finansija Volfgang Šojble je prošle nedelje izjavio da „reagujući na Bregzit, ne možemo jednostavno da apelujemo na veću integraciju“, a ministarka odbrane Ursula von der Lejen je rekla da će Evropi nedostajati britanski „skepticizam, potcenjivanje i grandiozni pragmatizam“. Ona je naglasila da je to protivteža nemačkom „prekomernom entuzijazmu“, francuskom „velikom patosu“ i italijanskoj „veštini za improvizaciju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari