Ban kritikuje evropske zemlje zbog izbeglica 1Foto: Fonet AP

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun kritikovao je u Beču sve restriktivniju politiku evropskih država prema izbeglicama/migrantima. Ban je u austrijskom parlamentu rekao da su „zauzdavanja“ kojima pribegavaju evropske vlade u suprotnosti sa međunarodnim obavezama njihovih zemalja, članica UN.

                       

Samo dan ranije većina poslanika u austrijskom parlamentu glasala je za predlog zakona kojim se ograničava pravo na azil i omogućava da većina zahteva za azil bude odbačena već prilikom upućivanja na granicama.

„Zabrinut sam zbog toga što evropske države sada usvajaju sve strože politike prema imigrantima i izbeglicama. Takve politike negativno utiču na obaveze zemalja članica (UN) u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom i evropskim pravom“, rekao je Ban pred austrijskim poslanicima, prenosi Bi-Bi-Si. On u svom izlaganju nije izdvojio nijednu određenu zemlju, ali je govor, smatraju dopisnici, bar delimično bio usmeren na Austriju.

Austrijski novi zakon će omogućiti vladi da proglasi „vanredno stanje“ zbog migranata/izbeglica i da odbije većinu tražilaca azila, a među njima i one iz Sirije. On takođe blokira usvajanje bilo kakvog zahteva za status azila do tri godine. Ministar unutrašnjih poslova Volfgang Sobotka je izjavio da Beč nije imao izbora jer „mnoge druge članice Evropske unije nisu učinile svoj deo“ kako bi se priliv zauzdao, navodi britanski servis.

Organizacije kao što su Amnesti internešenel i Hjuman rajts voč osudile su ovaj zakon koji treba da odobri i gornji dom parlamenta Austrije. Vlada je takođe predložila podizanje ograde duge 400 metara na Breneru, glavnom graničnom prelazu sa Italijom. Zvaničnici kažu da će taj poduhvat zavisiti od spremnosti italijanske strane da sarađuje. Međutim, italijanska vlada je već saopštila da bi zatvaranje prelaza Brener bilo suprotno evropskom pravu.

Italijanska vlada je takođe objavila da će početi da uzima otiske prstiju migranata/izbeglica čim prve grupe njih budu pokupljene brodovima za spasavanje. Evropska komisija je pritisnula Italiju da registruje migrante/izbeglice čim stignu i da sistematski proverava njihove otiske prstiju sa onima koji se nalaze u bazi podataka EU, navodi Bi-Bi-Si.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari