Prekid vatre između Hamasa i Izraela trebalo bi da omogući povratak normalnom životu budući da su se dve strane obavezale da će se uzdržati od nasilja u kojem je stradao 161 Palestinac i petoro Izraelaca. Ali, ostaje veliko „ako“, budući da primirje neće dovesti do stvarne stabilnosti bez ozbiljnih mirovnih pregovora koji bi doveli do rešenja o postojanju dve države.


Postignuto primirje u Gazi je kao „pobeda“ proslavljeno masovnim slavljem na ulicama uz vatromet, javljaju dopisnici. Izraelske odbrambene snage (IDF, zvaničan naziv vojske) tvrde da su uhapsile 55 „terorističkih operativaca“ na Zapadnoj obali.

Premijer Benjamin Netanjahu podržava prekid vatre kao šansu za smirivanje situacije, ali ostavlja otvorenom mogućnost za „još jaču vojnu akciju“, pa i kopnenu ofanzivu ukoliko budu obnovljeni raketni napadi iz Gaze.

Lider Hamasa u egzilu Kaled Mašal izjavio je u Kairu da je „Izrael imao neuspešnu avanturu“ te da je morao da prihvati palestinske uslove. Netanjahu se hvali da je Izrael uništio hiljade raketa i postrojenja Hamasa.

Prema uslovima o prekidu vatre, palestinske frakcije u Gazi su obustavile sve napade na Izrael. Nije poznato da li dogovor uključuje mere koje bi prekinule šverc oružja u Gazu preko tunela iz Egipta. Izrael se saglasio da će obustaviti sve napade na Gazu, uključujući i „ciljane napade na pojedince“. Sporazum predviđa i da se 24 sata od početka prekida vatre otvore prolazi prema Gazi koje kontroliše Izrael, te da se dozvoli slobodno kretanje roba i ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari