Nakon gotovo nedelju dana od kada je oblak pepela iz islandskog vulkana paralisao aviosaobraćaj Starog kontinenta, ponovo su otvoreni evropski aerodromi. U saopštenju agencije za vazduhoplovni saobraćaj Eurokontrol navodi se da je obnovljeno oko 75 odsto evropskih letova.

 Međutim, očekuju se kašnjenja, budući da aviokompanije nastoje da izađu na kraj sa gužvama koje su rezultat otkazivanja 95.000 letova u proteklih nedelju dana. Međunarodna grupa za vazdušni saobraćaj IATA procenjuje da je zbog haosa u aviosaobraćaju avioindustrija izgubila oko 1,7 milijardi dolara. Islandska agencija za civilnu zaštitu je saopštila da je intenzitet vulkana od vikenda do sada smanjen za 80 odsto, ali da je situacija i dalje promenljiva.

Vazduhoplovne kompanije ulažu napore da izađu na kraj s gužvama na aerodromima, budući da veliki broj putnika zbog situacije u vazduhoplovnom saobraćaju nije mogao da u proteklih nekoliko dana dođe do željenih destinacija. Eurokontrol smatra da su prognoze da će se situacija tokom sledećih nekoliko dana normalizovati optimistične.

Glavni evropski aerodromi, poput onih u Parizu, Frankfurtu i Madridu, bili su juče krcati redovima putnika. Upućeni navode da putnici s novim kartama imaju prednost, dok će oni stari, koji nisu otputovali zbog situacije u proteklih nekoliko dana, biti stavljeni na liste čekanja. Britanija je juče otvorila svoj vazduhoplovni prostor, a na aerodrom Hitrou među prvima su sleteli avioni iz Vankuvera. Britiš ervejz je saopštio da je aktivirao zaostale letove sa Hitroua i Getvika, ali je upozorio da su moguća kraća kašnjenja letova ka i od londonskih aerodroma.

Kontrolori nemačkog vazduhoplovnog saobraćaja rekli su da su otklonjena sva ograničenja u vazduhoplovnom saobraćaju te zemlje, dok je Er frans saopštio da je juče obnovio sve zaostale letove, ali je naglasio da će vazduhoplovne usluge u pojedinim delovima severne Evrope i dalje biti suspendovane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari