Izborom Dejvida Petreusa za novog glavnokomandujućeg snagama NATO u Avganistanu umesto Stenlija Mekristala, američki lider Barak Obama minimizovao je metež nastao povodom promena vojnog rukovodstva, i bar privremeno uspostavio amortizer usred rastućih zabrinutosti da ratna strategija neće postići napredak u borbi protiv talibana. Jednoglasan je stav da je promenama u komandi, Obama samo načinio promene u ličnosti ali ne i u ratnoj politici.

Imenovanjem najuticajnijeg generala u zemlji, prema mišljenju jednog dela stručne javnosti, Obama je izabrao komandanta koji je veći zagovornik sporijeg procesa povlačenja trupa počev od leta 2011. „Petreus bi mogao da unese veći kredibilitet od Mekristala u uveravanju avganistanske vlade i regionalnih sila da početak američkog povlačenja predviđen za jul 2011. ne znači i kraj američkog angažovanja u Avganistanu“, smatra Robert Neuman, američki ambasador u Avganistanu od 2005. do 2007. „Drugo se ništa bitno neće izmeniti. Imali smo dobrog generala i ranije. Razlika je u tome što sada imamo dobrog generala koji možda više razume politička razmatranja u Vašingtonu“, dodaje Neuman.

Petreus je, kažu upućeni, česti posetilac Vašingtona, gde je razvio dobre lične odnose sa visokim zvaničnicima. Bio je oslonac Obamine administracije kada je trebalo da se brani avganistanska politika Kapitol hila, ali i neko ko je znao da se pobuni protiv pritisaka Kongresa na Džordža Buša kada je reč o misiji u Iraku. „Petreus je više diplomata i političar, nego ratni borac“, tvrdi jedan visoki civilni savetnik američke vojske u Avganistanu.

Kao šef američke Centralne komande, Petreus je imao aktivnu ulogu u uobličavanju strategije kao i Mekristalovih taktičkih planova. „Odluka Obame da imenuje Petreusa način je da se u najmanjoj mogućoj meri oseti smena Mekristala“, smatra Brus Rajdel, iz Instituta Brukings i jedan od članova Obaminog avganistanskog tima spočetka 2009. „Petreus zna kako strategija funkcioniše i iznutra i spolja, zna planove. On je mnogo više od Mekristala, arhitekte strategije.“

General Petreus će, smatraju stručnjaci, vrlo verovatno pokušati da se koristi nekim taktikama koje su funkcionisale u Iraku. Što je najvažnije, nastaviće da obećava talibanima posao i bezbednost u zamenu da se okanu nasilja. „Nadamo se da će Petreus biti u stanju da ubedi predsednika Karzaija da postane pouzdaniji partner ne samo Amerike već i avganistanskog naroda“, kaže Hamid Mir, zamenik direktora avganistanskog Centra za istraživanje i političke studije, nezavisne istraživačke organizacije. „Petreus je jači karakter, stoga sam siguran da Karzaji neće moći da utiče na njega, kao što je mogao sa Mekristalom“.

Poznavaoci političkih prilika navode da je Petreus razvio duboke odnose sa liderima u susednom Pakistanu i šire, uključujući i prestonice Centralne Azije. Upravo bi ovo moglo da odigra ključnu ulogu u pomirenju između talibana i avganistanske vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari