Karamarko izneverio poverenje građana 1Foto:www.wikipedia.org/Roberta F

Odluka Agencije za sprečavanje sukoba interesa Republike Hrvatske po svojoj oštrini je nezapamćena u zemljama našeg regiona: potpredsednik Vlade Hrvatske i šef najveće stranke vladajuće koalicije Tomislav Karamarko teško je optužen da je u vezi sa naftnom kompanijom INA – koja se u Hrvatskoj doživljava kao pitanje od najvećeg nacionalnog interesa – bio u sukobu interesa.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Sam Karamarko je popodne održao konferenciju za štampu na kojoj je ostao pri svojim ranijim stavovima da je nevin, a da mu je afera nameštena: „Ovo je takozvana afera. Odluka Povjerenstva je isforsirana pritiskom i ja ću je pobiti na Upravnom sudu. Pred hrvatskom javnošću podnosim ostavku na mjesto potpredsednika Vlade. Sutra idemo na preslagavanje i verujem da ćemo dobiti većinu“.

Karamarko je dodao da dobija desetine poruka podrške.

Mada su skeptici prognozirali da će ta Agencija na čijem čelu je, po neočekivano nepristrasnim odlukama od ranije poznata, Darija Orešković odlučiti za kompromisnu polovičnu odluku, to se nije dogodilo. Odluka je jasna da jasnija ne može biti: „Iznošenjem osobnih stavova i prijedloga kojima se zalagao za povlačenje RH iz arbitražnih postupaka koji se vode između RH i MOL-a, osobito na sastanku Vijeća za saradnju održanom 5. svibnja 2016. godine između predstavnika Domoljubne koalicije i MOST-a, dužnosnik Tomislav Karamarko bio je u sukobu interesa u smislu članka 2 stavka 2 alineje 3 ZSSI“.

U Odluci se dalje precizira da se zbog poslovnih veza koje su postojale između njega i Josipa Petrovića, čija firma Peritus savjetovanje doo „obavlja niz obavještajnih i savjetodavnih usluga za MOL“ , Tomislav Karamarko nalazi u situaciji zbog koje „ne može sudjelovati u procesima donošenja odluka vezanim uz arbitražne postupke koji se vode između RH i MOL-a kao niti u donošenju ostalih odluka koje se odnose na trgovačko društvo INA industrija nafte AD“.

Zaključna kvalifikacija iz ove odluke moguće je stavlja tačku na političku karijeru Tomislava Karamarka: „osobito u situaciji kada je od strane novinara upitan da pojasni svoj odnos s Josipom Petrovićem, dužnosnik Tomislav Karamarko nije postupao u skladu sa obavezom očuvanja vlastite vjerodostojnosti i povjerenja građana kao i savjesnog, odgovornog i nepristrasnog obnašanja dužnosti prvog potpredsednika Vlade RH „. Čime je još jednom prekršio Zakon o sprečavanju sukoba interesa!

Karamarko je sam podneo inicijativu Agenciji za sprečavanje sukoba interesa kad je list Nacional objavio da je firma njegove tadašnje partnerke a sadašnje supruge Ane Šarić u toku dve godine primila 60.000 evra honorara od firme Peritus savjetovanje Karamarkovog prijatelja Josipa Petrovića, lobiste firme MOL.

Posebnu satisfakciju ovom odlukom je dobio Miro Bulj, poslanik Mosta nezavisnih lista, koji je celu aferu plasirao u javnost. On je juče izjavio da bi Hrvatska danas bila najbogatija država EU da se neka politička snaga poput Mosta nezavisnih lista pojavila pre 15 godina.

Svi za smenu Oreškovića, ciljevi različiti

Inicijativa HDZ-a za opoziv premijera Hrvatske Tihomira Oreškovića ima potrebnu podršku 76 poslanika, ali je najavljeno da će ta stranka sinoć ponovo razmotriti svoju inicijativu. Iako je Most nezavisnih lista, koalicioni partner HDZ-a, kako je najavljeno, ostati veran Oreškoviću, za njegovu smenu će glasati najveća opoziciona stranka Socijaldemokratska partija Hrvatske, ali i pet poslanika nacionalnih manjina, među njima i dva poslanika Samostalne demokratske srpske stranke. Ovim se kriza vlasti u Hrvatskoj još ne razrešava, jer opozicija i manjine opoziv Oreškovića podržavaju u nadi da će doći do novih izbora, a HDZ u nadi da će doći do novog preslagavanja poslaničkih mandata i izbora njihovog kandidata Zdravka Marića za premijera.

Petrov: Ili opoziv opoziva, ili izbori

Lider Mosta nezavinsih lista i potpredsednik Vlade Hrvatske Božo Petrov rekao je da je odluka Agencije za sprečavanje sukoba interesa pokazala da je jedna osoba teret vladi.

“ Samo su dvije opcije da se kriza riješi- to je opoziv opoziva (premijera Oreškovića- prim. Danas) ili izbori gdje će se mogućnost preslagavanja dati u prave ruke, a to su hrvatski građani“, rekao je Petrov na konferenciji za štampu.

On je dodao da je i sam spreman da podnese ostavku ukoliko je to uslov da Tihomir Orešković ostane na funkciji ptemijera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari