Kriza u Makedoniji: Nema uslova za zasedanje Sobranja 1Foto Fonet

– Poslanici opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) podneli su inicijativu za utvrđivanje odgovornosti predsednika Đorđa Ivanova, koji je u utorak, na iznenađenje javnosti, proglasio amnestiju za sve političare i njihove saradnike optužene i osuđene u slučajevima povezanim sa materijalima prisluškivanih razgovora koje je prošle godine otkrio lider SDSM Zoran Zaev. „Svojom, kako je rekao, opštom amnestijom političara, Đorđe Ivanov je postao zaštitnik kriminalaca, pogazio ustav, zakone i dostojanstvo građana, što je ravno državnom udaru“, objavio je SDSM.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Ivanov je svojom odlukom, kako se dalje navodi, zadao smrtonosni udarac dogovoru iz Pržina na osnovu kojeg je ranije ove godine dotadašnji premijer i lider VMRO-DPMNE Nikola Gruevski podneo ostavku i dogovoreno održavanje izbora u junu radi prevazilaženja političke krize. Inicijativa SDSM za smenu Ivanova, međutim, ima jedino simboličan značaj, s obzirom na to da je Sobranje raspušteno. U tim uslovima sednica može da bude održana samo u slučaju ratne opasnosti ili vanrednog stanja, saopšteno je iz kabineta predsednika Sobranja Trajka Veljanoskog, preneo je Utrinski vesnik.

Ivanov je u utorak podneo, piše FoNet, opšti akt o prekidanju svih krivičnih postupaka protiv lica iz vlasti i opozicije zbog, kako je rekao, očuvanja državnih i nacionalnih interesa i izlaska zemlje iz političke krize, koja traje dve godine. Ivanov je rekao da je spreman da podnese sve posledice odluke o amnestiji, ali da je siguran da je doneo ispravnu odluku.

Predsednik Makedonije je u odluci o „pomilovanju-oslobađanju“ od krivičnog gonjenja kao prvo naveo ime Gruevskog. VMRO-DPMNE je kao i SDSM kritikovao odluku svog člana Ivanova, ali je tvrdio da iza nje stoje „dobre namere“. SDSM je odmah pošto je Ivanov saopštio svoju odluku organizovao proteste u Skoplju pred sedištem VMRO-DPMNE i zgradom predsedništva koja je tada zasuta jajima, dok je stranka Nikole Gruevskog organizovala kontramiting. Sinoć je trebalo da budu održani novi protesti.

Trojica poslanika Evropskog parlamenta – Ivo Vajgl, Ričard Hovit i Edvard Kukan – koji su posredovali prilikom postizanja dogovora iz Pržina prošle godine izrazili su „duboku zabrinutost“ zbog razvoja situacije u Skoplju i pozvali sve glavne političke aktere u Makedoniji da „zajedno rade u interesu građana i vrate se svojim obavezama iz pržinskog dogovora koji je uz evrointegracije jedini način za rešavanje krize“, prenosi Utrinski vesnik. Komesar za proširenje i susedsku politiku EU Johanes Han prethodno je kritikovao odluku Ivanova navevši da on „ne shvata tako vladavinu prava“.

Ambasada Nemačke u Makedoniji takođe je izrazila zabrinutost zbog najave Ivanova, kako je saopštila. Specijalno javno tužilaštvo mora da nastavi svoj važan posao za institucionalnu stabilizaciju državnog sistema, navodi se u saopštenju. Ivanov je u utorak odbio da primi nemačku ambasadorku Kristinu Althauzer i ambasadora SAD DŽesa Bejlija. Bejli je juče na Tviteru napisao da je Ivanov svojom odlukom zaštitio „korumpirane političare“.

Vodeća stranka Albanaca u Makedoniji Demokratska unija za integracije (DUI) ne slaže se sa ishitrenom odlukom „takozvanog predsednika“ Đorđa Ivanova i zahteva njeno hitno povlačenje, izjavio je juče lider DUI Ali Ahmeti. On je takođe insistirao na poštovanju dogovora iz Pržina. Makedonski Helsinški odbor juče je podneo krivičnu prijavu protiv Ivanova zbog zloupotrebe službenog položaja i povredu tajnosti predistražnog postupka.

Ivanov je pak današnji dan proveo na makedonsko-grčkoj granici u društvu hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović i predsednika Slovenije Boruta Pahora. Oni su obišli privremeni prihvatni centar Vinojug u Đevđeliji, gde je Ivanov izjavio da Makedonija ostaje „na braniku“ Evropske unije i da „čuva koridor“. Makedonska policija je juče ponovo upotrebila suzavac i šok bombe kako bi zaustavila tridesetak izbeglica koje su, koristeći ćebad, pokušale da pređu preko bodljikave žice, postavljene sa grčke strane granice.

Nema podataka o povređenima na zatvorenom graničnom prelazu Idomeni, za razliku od nedelje, kada je prilikom sukoba izbeglica i makedonske policije, uz korišćenje kamenja, suzavca, šok bombi, gumenih metaka i vodenog topa povređeno više od 100 osoba, prenosi FoNet. Oko 11.000 izbeglica već nedeljama živi u šatorima na grčkoj strani granice, nadajući se da će im Makedonija dozvoliti da nastave put ka Zapadnoj Evropi, navodi AP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari