Podneli smo predlog za rešavanje krize liderima Evrogrupe i uveren sam da ćemo ispuniti obaveze na način koji je u najboljem interesu Grčke i Evrozone, izjavio je juče grčki premijer Aleksis Cipras na sednici Evropskog parlamenta u Strazburu.


Cipras je, prenosi FoNet, rekao da će detaljni plan za rešavanje dužničke krize sa kojom je njegova zemlja suočena biti dostavljen u sledećih nekoliko dana. On je rekao da je ishod referenduma bio hrabri izbor grčkog naroda – ne odluka da se prekinu pregovori sa Evropom već odluka o povratku na osnovne principe evropskog ujedinjavanja, međusobnog poštovanja i jednakosti. To je kristalno jasna poruka, rekao je Cipras.

Predlozi grčke vlade za finansiranje obaveza i restrukturiranje duga nisu napravljeni tako da budu dodatna teškoća evropskim poreskim obveznicima, rekao je on i dodao da novac koji je do sada dat njegovoj zemlji za spasavanje grčkih i evropskih banaka nije stigao do običnih ljudi.

Evropa se sada nalazi na presudnoj raskrsnici, a ono što se sada naziva grčkom krizom je samo manifestacija opšte nesposobnosti evrozone u nalaženju rešenja za dužničku krizu koja sama sebe održava. Ovo nije samo grčki već i evropski problem koji zahteva evropsko rešenje, rekao je Cipras.

On je izjavio da prihvata odgovornost za sve što se desilo od kada je njegova vlada stupila na dužnost, ali je podsetio da odgovornost za poziciju u kojoj su se našle grčka privreda i sama Evropa ide unazad više od pet godina, kada je počela primena programa koji ne pomažu Evropi da se izvuče iz krize.

Debata u Evropskom parlamentu juče je povremeno bila burna, izveštava Bi-Bi-Si. Kako se navodi, Cipras nije naveo detalje predloga Grčke, što treba da bude učinjeno danas kako bi bio postignut sporazum sa poveriocima uoči samita Evropske unije u nedelju.

Cipras je, navodi britanski javni servis, u Evropskom parlamentu dočekan i aplauzima i uzvicima „ua“. U svom govoru je kritikovao ranije „spasilačke pakete“ za Grčku rekavši da je njegova zemlja bila pretvorena u „laboratoriju za štednju“. „Ali ovaj eksperiment, mislim da ćemo se svi složiti, nije bio uspešan“, naglasio je grčki premijer.

Neki poslanici nosili su plakate na kojima je pisalo „Ne“, slaveći ishod nedavnog referenduma u Grčkoj. S druge strane, evroposlanik iz Nemačke Manfred Veber kritikovao je Ciprasa zato što nije predstavio detalje predloga i optužio ga da vređa ostale evropske lidere.

„Aplaudiraju vam ekstremisti Evrope“, poručio je Ciprasu Veber misleći pritom i na leve i desne ekstremiste, kako navodi Bi-Bi-Si; dodaje se da su poverioci – Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond novi plan Grčke očekivali još u utorak.

Atina je u međuvremenu zvanično zatražila pomoć od Evropskog stabilizacionog mehanizma. Grčka navodno traži trogodišnji zajam u zamenu za reforme. ECB razmatra odobravanje „hitne pomoći“, ali ništa u tom smislu ne treba očekivati pre vikenda. ECB od prošle nedelje, kada grčka vlada nije vratila zajam MMF-u, našta je bila obavezna, odbija da odobri novu pozajmicu.

„U Briselu je Grčkoj dat ultimatum: ili će biti dogovora ili će se Grčka i njene banke u ponedeljak suočiti sa bankrotom“, navodi Bi-Bi-Si.

Pjer Moskovisi, komesar za ekonomiju EU, rekao je da Evropa želi da spreči izlazak Grčke iz evrozone. „Komisija ne želi gregzit. Gregzit bi bio užasan neuspeh i borićemo se da ga izbegnemo“, rekao je Moskovisi dodajući, međutim, da Grčka treba da dostavi predloge. „Oni znaju šta treba da urade i znaju šta mi očekujemo“, zaključio je evropski komesar.

Grčke banke zatvorene su od prošle nedelje pošto je međunarodni „spasilački paket“ prestao da važi i pošto Atina nije vratila zajam MMF-u. Grci i dalje dnevno mogu da podignu najviše 60 evra sa bankomata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari