Pripadnici MUP Srbije uhapsili su juče ratnog gradonačelnika Trebinja i jednog od osnivača Srpske demokratske stranke Božidara Vučurevića, na graničnom prelazu Karakaj između Zvornika i Malog Zvornika.


Vučurević je saslušan u Višem sudu u Šapcu, nakon čega mu je određen ekstradicioni pritvor do 18 dana, rekao je za RTS portparol tog suda Slobodan Velisavljević. A u izjavi za BHRT, koju je dao odmah po hapšenju, sam Vučurević je rekao da ima čime da se brani.

„Dobro mi je došlo da razrešimo te dubrovačke stvari, tih srbomrzaca, da odbacimo te insinuacije, ta gnusna pakovanja. Imam ja čime da se branim“, rekao je Vučurević.

Optužnica podignuta u Hrvatskoj tereti Vučurevića za bombardovanje Dubrovnika. Vučurević je državljanin BiH i, kako navode mediji, nema srpsko državljanstvo, pa tako nema ni pravnih prepreka da počne ekstradicioni postupak.

U optužnici koju je podiglo dubrovačko Županijsko državno odvjetništvo 2008. godine, navodi se da je u septembru 1991. godine, na području opštine Trebinje, naredio mobilizaciju teritorijalne odbrane i formiranje jedinica specijalne policije.

Tim jedinicama je, kako se navodi u optužnici, „popunjavao jedinice JNA, koje su 1. oktobra 1991. godine s područja Hercegovine i Crne Gore napale Republiku Hrvatsku i do 26. oktobra 1991. privremeno okupirale područje od Prevlake do Stona, a grad Dubrovnik držale u potpunoj blokadi“. Vučurović je ostao upamćen po rečenici: „Ako bude potrebno, izgradićemo lepši i stariji Dubrovnik“.

Srpska demokratska stranka je zatražila od vlasti u Srbiji da odmah oslobode Vučurevića i da „prekinu s hapšenjem nevinih Srba po poternicama Hrvatske“. SDS je u saopštenju za javnost ocenila da Hrvatska „montiranjem optužnica protiv onih koji su branili srpski narod pokušava da sakrije svoje sopstvene zločine i etničko čišćenje Srba“.

„Od vlasti Srbije, koje su pokazale spremnost da odustanu od gonjenja onih koji su nesumnjivo počinili zločine nad srpskim narodom, kao što su Ejup Ganić, Tihomir Purda, Ilija Jurišić i drugi, očekujemo da se ponaša po ugledu na Sarajevo i Zagreb i da, umesto što hapse, zaštite od progona nevine Srbe“, piše u saopštenju. SDS je pozvala predsednika RS Milorada Dodika, srpskog člana Predsedništva BiH Nebojšu Radmanovića i ostale srpske zvaničnike u institucijama BiH da odmah reaguju i od Beograda ultimativno zatraže oslobađanje Vučurevića, te da mu obezbede pravnu i finansijsku logistiku kako bi što pre bio oslobođen. „Podsećamo da su bošnjački funkcioneri koristili sve resurse, institucije i budžet BiH da bi oslobodili Ganića, Divjaka, Jurišića, što RS daje sve argumente da postupi identično u slučaju nekadašnjeg funkcionera RS i SDS Božidara Vučurevića“, navodi se u saopštenju SDS.

Suđenje u Srbiji?

Pozivajući se na izvore bliske Tužilaštvu za ratne zločine Srbije, zagrebački Jutarnji list na svom portalu navodi da, ukoliko Vučurević uz državljanstvo BiH ima i srpsko, neće biti moguće njegovo izručenje Hrvatskoj, jer dve zemlje nemaju ugovor o izručenju optuženih za ratni zločin. List navodi da to, međutim, ne znači da se Vučureviću neće suditi u Srbiji budući da tužilaštva Hrvatske i Srbije imaju sporazum prema kojem su obavezni da postupaju kada za neku osobu dobiju dokaze o umešanosti u ratne zločine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari