Vlada Hrvatske podržala Karamarka 1Foto Fonet

Vlada Hrvatske je glasovima ministara HDZ izglasala poverenje potpredsedniku Vlade Tomislavu Karamarku, dok su Božo Petrov i šest ministara, koliko u vladi ima Most nezavisnih lista, glasali za njegov opoziv. Posle sednice Vlade Petrov je pozvao HDZ da nađe novog potpredsednika Vlade umesto Karamarka a Karamarku je poručio da Petrov neće srušiti Vladu. Za dve nedelje će o predlogu opozicionih Socijaldemokratske partije Hrvatske i Hrvatska strana umirovljenika o predlogu za opoziv glasati Hrvatski sabor. Za opoziv je potrebno prikupiti 76 poslaničkih glasova.

                       

Vlada Hrvatske je  dvaput odlagala svoju telefonsku sednicu na kojoj su ministri pozvani da se izjasne o opozivu Tomislava Karamarka, šefa najveće ­stranke vladajuće opozicije, sa mesta prvog potpredsednika vlade, a zbog afera koja je dobila kolokvijalni naziv „Konsultantica“. To je dalo dodatno vreme jasno desno i HDZ-ovski profilisanim uticajnim kolumnistima da jedan po jedan izađu sa svojim pozivima Karamarku da podnese ostavku u ime vrednosti -domoljublje, antikomunizam – u koje se zajedno zaklinju i kako bi, u interesu svoje stranke i Hrvatske, sprečio da se na vlast vrate komunisti i titoisti. Iako napadnut i s leva i sa desna, poučen iskustvom ranijih detroniziranih šefova HDZ Ive Sanadera i Jadranke Kosor, Karamarko se borbeno držao do poslednjeg trena.

Mada je pozicija Tomislava Karamarka bila politički više nego rovita, od trenutka kad je magazin Nacional obavio dokumenta koja dokazuju da je firma Drimia vlasništvo Karamarkove tadašnje partnerke a sadašnje supruge Ane Karamarka tokom dve godine primila na ime honorara oko 60.000 evra od Josipa Petrovića, lobiste kompanije MOL, sa kojom hrvatska država vodi arbitražni spor, stvar je eksplodirala poput bombe onog trenutka kad je Božo Petrov, šef HDZ-ovog koalicionog partnera Mosta nezavisnih lista, potvrdio da su najviši organi te stranke, poslanici i ministri odlučili da i Saboru podrže zahtev opozicionih Socijademokratske partije Hrvatske i HSU za opoziv Karamarka sa mesta prvog potpredsednika Vla­de, a zbog političke odgovornosti. I to pre nego što svoje mišljenje o aferi „Konsultantica“ kaže Agencija za sprečavanje sukoba interesa, pred kojom je postupak inicirao sam Karamarko, ili eventualno parlamentarna istražna komisija. Petrov je prema navodima hrvatskih medija Karamarku dao rok do juče da sam podnese ostavku i imenuje osobu koja će ga zameniti na mestu potpredsednika vlade. Međutim, dva poslanika Mosta Jure Martinović i Ivica Mišić objavili su da za opoziv neće glasati dok ne dobiju izveštaj Agencije za sprečavanje sukoba interesa, koje je saopštilo da odluku može doneti najranije sredinom juna.

Na ultimatum Petrova, Karamarko je u intervjuu sarajevskom Dnevnom avazu ocenio da nije zadovoljan podrškom nekih partnera, ali ih razume jer su „u vlast ušli prilično poetski, dosta naivno“, da nemaju „pretjeranog političkog iskustva“, da pokušavaju da glume „moralnu vertikalu i uzor drugima“, što je „prilično opasan hod po tankom ledu“. I najzad, rekao je Karamarko, za sve to će „imati još jako malo razumijevanja“. Oglasio se i šef firme koju vodi PR Mosta nezavisnih lista, poznati član grupe navijača BBB Tomas Bauer. On je rekao da njega i Most neće uplašiti „udar obavještajne mafije“ jer „klošari, moji, mi smo čisti“ i najzad je završio svoju Fejsbuk poruku: „Doviđenja štakori. Pusica“. Hrvatski komentatori veruju da će HDZ u naredne dve nedelje pokušati da razbije Most, koji se dosad pokazao kao ne baš homogena politička grupacija.

U svakom slučaju opšta je ocena da je koalicija HDZ i Mosta mrtva – da li će HDZ uspeti da pridobije nove poslaničke ruke za pravljenje nove parlamentarne većine ili će Hrvatska ipak na izbore, o tome se odluka od­laže do daljnjeg.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari