Obnoviti domaću industriju poljoprivredne mehanizacije 1Foto: FreeImages_Thiago Rodrigues da Silva

Poljoprivreda Srbije je u veoma teškom položaju, tako da su stari planovi za proizvodnju hrane za preko 50 miliona stanovnika i izvoz hrane za preko 10 milijardi evra godišnje u bliskoj budućnosti neostvarljivi.

Uništili smo vodeće proizvođače mehanizacije za poljoprivredu: IMT – Novi Beograd, IMR – Rakovica, Zmaj – Zemun, Pobeda – Novi Sad, 14. oktobar – Kruševac i dr. Stoga je poljoprivreda prepuštena uvozu mehanizacije, pa su procene Instituta za poljoprivrednu tehniku Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada da Srbiju preko poljoprivrede očekuju gubici od najmanje jednu milijardu evra godišnje. U poljoprivredi se koristi oko 410.000 dvoosovinskih traktora, oko 200.000 jednoosovinskih i oko 300.000 moto-oruđa i preko dva miliona ostalih mašina i opreme. Koristi se oko 20.000 žitnih kombajna, oko 31.000 berača kukuruza u klipu i oko 11.000 silažnih kombajna. Prema popisu iz 2012. godine, oko 95-98 odsto navedene tehnike je starije od 10 godina a preko 50 odsto je starije od 15-20 godina. Stoga za uspešan i održivi razvoj poljoprivrede preko 50 odsto navedene tehnike potrebno je zameniti u najskorije vreme, što je finansijski nemoguće.

Procena Instituta za poljoprivrednu tehniku Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada da je u poljoprivredu godišnje potrebno uvoditi oko 21.000 dvoosovinskih traktora, 20.000 jednoosovinskih i 20.000 motooruđa, oko 850 žitnih kombajna, oko 900 berača kukuruza u klipu i oko 500 silažnih kombajna. Međutim, za ovakvu zamenu dotrajale tehnike teško je moguće obezbediti sredstva, ako se oslonimo samo na uvoz. Procena je da bi obnavljanje domaće industrije moglo da pokrije najmanje 80-90 odsto svih potreba i da obezbedi značajan izvoz. Valja podsetiti da zastarela mehanizacija doprinosi umanjenju produktivnosti u realizaciji. tehnoloških operacija i nemogućnosti ostvarenja potrebnog kvaliteta, što je osnova za postizanje visokih prinosa zdravstveno bezbedne hrane. Pored toga, kod pogonske i mobilne tehnike znatno se povećava potrošnja goriva i maziva; povećavaju se troškovi održavanja i remonta; opada bezbednost pri radu i znatno se oštećuje zemljište i životna sredina u celini.

Zbog svega navedenog veoma je važno ubrzati zamenu dotrajale mehanizacije prema navedenoj strukturi i organizovati otkup polovne mehanizacije, remontovati je i izvesti u nerazvijena područja sveta. Neophodno je i organizovati stalno obrazovanje predstavnika poljoprivrednih gazdinstava sa ciljem uvođenja novih tehnologija, racionalnog korišćenja i unapređenje bezbednosti pri radu. Potrebno je ubrzati formiranje mašinskih prstenova za zajedničku nabavku i korišćenje mehanizacije kao i formiranje savremenih zemljoradničkih zadruga; izraditi novu strategiju razvoja poljoprivrede sa posebnim osvrtom na razvoj, nabavku i korišćenje mehanizacije. Dobijena sredstva od prodaje zemljišta i objekata fabrika Zmaj, IMT, IMR treba uložiti u izgradnju nacionalnog industrijskog centra za proizvodnju dizel motora, dvoosovinskih traktora i žitnih kombajna za domaće potrebe i značajan izvoz, uz zapošljavanje do 10.000 radnika.

Autor je profesor Univerziteta u Novom Sadu u penziji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari