Svetac ispred vremena 1Foto: RTS

I mislima i delom ispred svoga vremena. Kao Nikola Tesla. Ali nije bilo Margaret Čejni da ga opiše.

Zamislite nakratko šta je sve Sveti Sava učinio na prosvećivanju Srbije. Pokušajte, nije teško.

Podigao je Hilandar i učinio ga, savremenim rečnikom, prvim srpskim univerzitetom, na kojem su prepisivane dragocene knjige i sticana najnovija znanja. Šta je pre više od osam vekova bila Studenica? Medicinski fakultet na kojem su se izučavale veštine vidanja i lečenja. Tridesetak godina posle uvođenja visokoškolskog obrazovanja u Bolowi, što se smatra pretečom svih potonjih evropskih univerziteta.

A pisanje zakona? Kako drugačije utemeljiti novu državu do propisati šta ko sme, a šta ne sme činiti. I vladar, i podanik. Zar iz „Zakonopravila“, najstarijeg srpskog ustava, ne potiče potonji „Dušanov zakonik“ smatran vrhuncem pravničkog umeća svoga vremena u Evropi? Presađivanjem duha rimsko-vizantijskog zakonodavsta Srbija se svrstila međ zemqe evropske i hrišćanske civilizacije. Uzima li se to kao olakšavajuća okolnost u višegodišnjim pregovorima sa Evropskom unijom?

Putovao, slušao, učio. I u Srbiju prenosio, iz Palestine i Vizantije. Govorio nekoliko jezika. Čuveni pisac Ivan Ivanji to potkrepljuje svedočenjem pisara na dvoru cara Fridriha Barbarose koji je razgovarao s budućim srpskim svecem.

Ako ćemo po pravdi, Sveti Sava je utemeqio i srpsku nauku i srpsko obrazovanje. Po uzoru na ondašnji veliki svet, a to je nedvosmisleno bila Vizantija. Carstvo koje je pretajalo ceo milenijum.

Stolećima docnije, Dositej Obradović i Vuk Karadžić imali su na koga da se ugledaju. Na prvog srpskog učenog preteču koji je uveliko iskoračio ispred svoga vremena.

Autor je glavni urednik elektronskog izdanja Galaksije i dugogodišnji naučni novinar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari