Podatak da samo 25 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Crnoj Gori čine mladi, obeshrabruje, ali ništa manje zabrinjavajuće ne deluju ni podaci o stopi nezaposlenosti. Ilustracije radi, dok je opšta stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori prošle godine iznosila 17,5 odsto, stopa nezaposlenosti mladih dvostruko je veća. Preciznije rečeno, čak 37,6 odsto mlađe populacije čeka na posao. S druge strane, stopa aktivnosti mladih iznosila je oko 30 odsto, dok je opšta stopa premašila 53,7 odsto. Ovo su rezultati istraživanja Međunarodne organizacije rada (MOR), kojim su obuhvaćeni mladi između 15 i 29 godina (njih je u Crnoj Gori oko 126.000), a koji su poslužili kao povod za razgovor predstavnika ministarstava: rada i socijalnog starnja, prosvjete, sindikata, kao i Biroa rada.

                       P { margin-bottom: 0.21cm; }

Istraživanje MOR-a pokazalo je, takođe, da je u Crnoj Gori nekativno čak 57 odsto mladih, dok je u državama članicama EU reč o 46 odsto mlađe populacije. Prema ocjeni analitičara MOR-a zabrinjava i to što se od završetka školovanja do prvog stabilnog posla čeka, u prosjeku, dvije godine. Razlozi za ovakvo stanje su višestruki, počev ekonomske krize, preko gašenja velikih firmi i kompanija, pa do velikog broj svršenih visokoškolaca za koje, objektivno, ne postoji potreba na tržištu rada. To je jedan od argumenata koji ukazuju na potrebu promene upisne politike, pa i ukidanje pojedinih smjerova na nekim fakultetima, poput Fakulteta političkih nauka u Podgorici.

Već desetak godina unazad, značajan doprinos zapošljavanju mladih daje i najveći crnogorski sajam zapošljavanja mladih „Career Ways“ koji je održan prije nekoliko dana u Podgorici. Oko 70 poslodavaca, koji su učestvovali na ovom sajmu, ponudilo je više od 1.000 radnih mjesta, a na listi poslodavaca našli su se hotelski lanci, poznati investitori, telekomunikacione kompanije… Iskustva sa prethodnih sajmova bila su veoma pozitivna, s obzirom na to da je veliki broj mladih pronašao stalno zaposlenje. Zato ne čudi što je i ove godine vladalo veliko interesovanje kako diplomiranih srednjoškolaca i visokoškolaca, tako i studenata koji žele da rade sezonski, za ponudu poslova.

Podrška države

Vlada Crne Gore je, inače, u cilju smanjenja stope nezaposlenosti mladih, 2012. godine pokrenula Program stručnog osposobljavanja visokoškolaca. Programom, koji se realizuje posredstvom Zavoda za zapošljavanja Crne Gore, predviđeno je da platu u iznosu od 250 eura ne daje poslodavac kod kojeg se svršeni visokoškolac zaposli, već ta sredstva obezbjeđuje Vlada. Osim toga, pripravnički staž traje devet mjeseci, a računa se kao jednogodišnje radno iskustvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari