Svečanim defileom centralnim ulicama Požarevca i Tabačkom čaršijom počele su 51. Ljubičevske konjičke igre, tradicionalna manifestacija koju, pored nadmetanja najkvalitetnijih grla, odlikuje i jedinstvena disciplina-Ljubičevski višeboj.


Nakon oduševljavajuće interpretacije meco-soprana Gabrijele Ubavić, prvakinje bečke i češke opere, koja je izvela himnu „Bože pravde“, građani su pozdravili narodnog poslanika i potpredsednika Skupštine Srbije Veroljuba Arsića, koji je ove godine otvorio LjKI, zatim predsednika Organizacionog odbora, načelnika Braničevskog upravnog okruga Aleksandra Đokića, gradonačelnika Miomira Ilića, predsednika Skupštine grada Baneta Spasovića, zamenika predsednika Skupštine Milića Jovanovića i direktorku Turističke organizacije Davorku Mitrović.

Na svojim konjima, gradom su prodefilovali Ljubičevski višebojci, polaznici škole jahanja Konjičkog kluba „Knez Mihajlo“, mali voltižeri, dok su se u fijakerima provozali glumci, kostimirani u istorijski poznate ličnosti.

Igre je otvorio narodni poslanik i potpredsednik Skupštine Republike Srbije Veroljub Arsić rečima: „Pripremajući se za čast koja mi je ukazana da otvorim ovogodišnje Igre, razmišljao sam šta da izgovorim pred vama, onima, na čijem sam mestu i ja prethodnih godina stajao. Shvatao sam da mi za razumevanje suštine ovog požarevačkog praznika, nije dovoljno da se vratim na sam početak Igara, već dosta ranije. Knezu Milošu Obrenoviću se kao vođi države može spočitati i prigovoriti mnogo toga. I da je bio prek, nepismen, i bez aristokratskog porekla, ali se u jednom svim slažu: malo je mudrijih vladara u istoriji Srbije bilo od njega, uprkos što je za protivnika, dok je stvarao novu srpsku državu, imao moćno otomansko carstvo. Jesmo li se onda, dragi Požarevljani, ikada zapitali, zašto je knez Miloš Obrenović odabrao upravo Požarevac za svoju drugu prestonicu, Ljubičevo za mesto odmora, sabiranja misli i ergelu za legat koju će ostaviti ovom kraju? Sigurno je imao još mnogo mesta na raspolaganju, ali je ipak izbor pao baš na ovaj grad. U to vreme, ovaj prostor je bio nerazvijen, bez dobrih puteva, bez veštih zanatlija i trgovaca, ali je knez Miloš ipak kazao: „ovde“. Zašto? Ovaj mudri čovek je u ovom gradu video nebrušeni dijamant u koga vredi uložiti, i koji će to svoje ulaganje u budućnosti, isplatiti. Vizija je bila jasna. Ukrstiti trgovačke puteve, iskoristiti plodne oranice i odgajivati kvalitetnu stoku. Pored svega toga, on je ovde doveo i konje, i naredio izgradnju ergele prve u Srbiji“, istakao je u svom obraćanju Arsić.

-Prokletstvo kratkog pamćenja, koje prati srpski narod, na sreću prekinuli su oni koji su 1964. godine odabrali baš Miloševo Ljubičevo i konje za simbol manifestacije koja je obeležila Požarevac u narednom periodu. Sa namerom ili ne, ti ljudi su kako je rekao Veroljub Arsić, doprineli da se svake godine, prvog vikenda u septembru Požarevljani sete kneza Miloša, koji je ovom gradu dao zamajac. Da bi ponovo bio pokrenut točak razvoja, moraju svi biti kao i vitezovi, koji su sabljama, topuzima i strelama upereni ne jedni protiv drugih, već upereni isključivo ka preprekama koje se nalaze pred nama.

Predsednik Organizacionog odbora i načelnik Braničevskog upravnog okruga Aleksandar Đokić je u svom obraćanju još jednom spomenuo počasne vitezove Ljubičevskih konjičkih igara- Milorada Čavića i Velimira Stjepanovića. Velimir Velja Stjepanović je čovek koji će tek osvajati medalje, pronositi slavu Ljubičevskog višeboja i plivati za Grad Požarevac.

-Po 51. put, naš grad i ceo naš Braničevski kraj simbolično otvara svoje kapije i svoje srce za goste, ljubitelje konjičkog sporta. Podsetimo se s dužnim poštovanjem naših prethodnika. Pre pet decenija, koliko traju vaše i naše Igre, grupa entuzijasta, vizionara i sanjara, rešila je da pred sebe postavi veliki cilj, da osmisli i organizuje manifestaciju koja će u sebi sačinjavati tradiciju, ali i savremenost, sport i turizam, kao i kulturu. Na prostoru na kome se nalazi jedna od najstariji ergela na Balkanu, vičnog imena kneginje Ljubice, tu gde je osnovana prva gardijska jedinica mlade srpske države, gde je čestiti knjaz imao svoje presto, rešili su da sebi postave težak zadatak. Danas, posle pola veka, sudeći po vama, možemo reći da je njihova hrabrost bila osnovana, a njihovi napori plodonosni, ono što su rekli, to su i učinili. Podarili su nam Igre i stvorili obavezu da ih održavamo, čuvamo i unapređujemo. Mi, njihovi sledbenici, svesni odgovornosti i značaja poverenog posla, danas pre viteške zakletve, kao vaši sugrađani dajemo reč: I ove 51. LjKI će biti ponos našeg kraja i osnovica za nove izazove. Imam veliku čast da stojeći na mestu svojih slavnih prethodnika pozdravim sve vas, koji ste nas počastvovali svojim prisustvom i da podelim sa vama zajedničku želju: da nam i ove Igre budu srećne i berićetne u čast i slavu konjičkog sporta, viteških tradicija i srpskog imena, naglasio je Đokić.

Ovom prilikom, prošlogodišnji pobednik LjKI Ljubičevskog višeboja Ivan Stanković je predsedniku Organizacionog odbora Aleksandru Đokiću, predao na čuvanje sablju na kojoj piše: „Ne vadi me bez povoda, ne vraćaj me bez časti“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari