Nedelja prevencije raka grlića materice, pod sloganom “Dan za zdravlje“, održana je u Požarevcu i drugim opštinama Braničevskog upravnog okruga gde odziv žena na preventivni pregled još nije na zadovoljavajućem nivou, istaknuto je na konferenciji za medije.


Rak grlića materice je drugi vodeći uzrok umiranja među ženskom populacijom u našoj zemlji. U Srbiji svakog dana najmanje jedna žena umre, a četiri obole od raka grlića materice. Ovi podaci svrstavaju našu zemlju na drugo mesto u Evropi po smrtnosti i na četvrto mesto po učestalosti oboljevanja od ove vrste kancera.

Od 2012. godine, u Domu zdravlja Požarevac žene starosti 25-69 godina se pozivaju na preventivne preglede radi ranog otkrivanja ove bolesti kada je moguće i izlečenje. Sa teritorije Požarevca i Gradske opštine Kostolac u 2015. godini pozvano je ukupno 2259 žena. Testiranju se odazvalo 1715 žena, što čini odziv od 50 odsto. Prema podacima ove ustanove od 2012. godine do 31.12.2015 godine, broj osiguranika i ostalih građana iz ciljne grupe žena, koje su pozvane da učestvuju u skriningu je 13.500. U istom periodu 6.500 žena su uradile Papanikolau test, koji je od velikog značaja za rano otkrivanje karcinoma grlića materice, rekla dr Vesna Lakić, ginekolog Doma zdravlja Požarevac. Kod 35 žena je pomoću tog testa otkrivena premaligna promena (intraepitelna promena), dok je kod 3 žene dijagnostikovan invanzivni karcinom, kao i 4 slučaja karcinoma u ranoj fazi, kod kojih je moguće potpuno izlečenje.

Poslednjih desetak godina u Braničevskom okrugu prosečno je 30 žena obolevalo od raka grlića materice. Takođe, poražavajuća činjenica da je od 8 do 23 žene umiralo od ove bolesti svake godine, u proseku polovina je bila sa teritorije grada Požarevca. Važno je znati da se skoro svaki slučaj raka grlića materice može sprečiti. Dobro organizovani skrining programi mogu da spreče i do 80 odsto slučajeva raka grlića materice. Danas postoje i vakcine protiv infekcije izazvane humanim papiloma virusima (HPV) koje su efikasne u prevenciji HPV infekcije tip 16 i 18 koji su zajedno odgovorni za nastanak 7 od 10 slučajeva raka grlića materice. Tokom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice intenzivirane su aktivnosti na promociji značaja ranog otkrivanja raka grlića materice i mobilisati sve društvene snage za prevenciju raka grlića materice.

Citolaboratorija službe Zdravstvene zaštite žena Doma zdravlja Požarevac jedna je od akreditovanih laboratorija u zemlji za skrining raka grlića materice. U okviru laboratorije na očitavanju nalaza rade edukovani citoskrineri i supervizor patolog, što daje visok kvalitet i u skladu je sa stručno-metodološkim uputstvom Ministarstva Zdravlja i preporučenim standardima Evropske Unije.

Tokom ove godine će se nastaviti sa organizovanim pozivanjem žena sa teritorije Grada Požarevca na skirning preglede raka grlića materice u populaciji od 25-69 godina, počev sa rođenima od 1952 – 1991 godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari